2025 május 18

A túl jó házeladási adat és az aranyár

A COMEX augusztusi határidős aranyár 6 dolláros emelkedéssel 1328 dollár/ uncia szinten zár.

UPDATE (CET 08:44). A pénteki ázsiai kereskedés során az 1338 dollár közelébe emelkedtek az árak, azonban az európai nyitásra visszaesett az 1335 -ös szintre. A szokásos forgatókönyv szerint indul a péntek,  Távol_Keleten jellemzően befektetnek, vásárolnak és long pozíciókat nyitnak, míg Európában a pesszimizmus az úr.

 

 

 

ARANYVÉLEMÉNY

 

Az Currency: usdUSA Commerce Department (Kereskedelmi Minisztériuma) messze a szakértők által várt adat felett tette közzé az ország széles körben figyelt „új házak eladása” mutatóját, amely 8,3%-ra emelkedett 497 ezer db eladott egységgel, ami a legmagasabb szint 2008 májusa óta. A piac csupán 484 ezer értékesített lakásegységet várt. Ennek következménye, hogy az arany – reggel 9-kor – azonnal 1,7 %-ot esett, folytatva szerdai csökkenését.

A vártnál jobb adat alapján sokan arra következtetnek, hogy valójában jobb a gazdasági fejlődés az USÁ-ban, mint azt gondolták, ezért hamarabb karcsúsíthatja a FED a jelenleg havi 85 milliárd dolláros ösztönzést.

A sárga fémet általában az infláció és a devizaelértéktelenedés kockázatának érdekében vásárolták befektetők, elsősorban bizonytalan  időkben, amikor a központi bankok valamilyen mennyiségi pénzügyi ösztönzéssel éltek a gazdaság kisegítése érdekében. Az ösztönzési időszakból való kilépés kilátásaira az arany ebben az évben 21%-ot esett csupán a spekulációs eladások miatt, miszerint a FED már idén szeptemberben szűkíteni fogja ösztönző programját. Ez a korábbi 12 éves növekvő trend egyértelmű végét jelentette.

Az USA dollár index, amely a zöldhasú erősségét méri a hat nagy devizából alkotott valutakosárral szemben, jelentősen gyengült csütörtökön (grafikonunk az euróhoz mért viszonyát mutatja). A nemesfémek árfolyamai általánosan fordítottan reagálnak az index változásaira, mivel a gyengébb dollár segíti az aranyár növekedését.

Néhány olvasó kérdezte, miképpen fordulhatok az aranyvétel irányába, amikor jelentős esések is mutatják az útkeresést. Fel kell hívnom figyelmüket, hogy egyáltalán nem kell a sorok között olvasniuk, mivel a „Felfelé tekintve lejtmenetben” korábbi cikkünk már a címében is hangsúlyozta az általános trendet. Július 19-én írt címünk: „Az aranypiac kevés információhoz jutott a FED elnök meghallgatásán” egyáltalán nem  a bizonyosságot próbálta kifejezni. A 22-én történt 40 dolláros emelkedést a tényszerű „Az arany hétfőn energikusan áttörte az 1300-as szintet” címmel tényszerűen nyugtázta az aznapi 1334-es záróárat, míg a 24-én megjelent cikk csupán a „Továbbra is felfelé” címmel nyugtázta az 1344 elérését, míg a szerdai csökkenést „szerdán visszaesés” címmel közöltük.

Mindenesetre a magyar média általában nem követi az aranyár napi szintű alakulását, és jelentős kritikával illethetjük, hogy egyesek a egyértelműen a vételi jelet látják.

A kiemelt 1327-es szint szerdán megfogta a lefelé tájékozódást, de csütörtök délelőtti 10 dolláros esés sem volt izgalommentes az európai kereskedésben, míg végül az amerikai időszak állította be a hatdolláros emelkedést. A fontos pszichológiai támasz-szint az 1327  esetleges elvesztése alatt az 1300-as. A csütörtöki árfolyamsáv: 1308-1334, vagyis a bizonytalanság és a bolyongás fokozódott.

Az Currency: gbpEgyesült Királyságban a GDP 0,6 %-kal emelkedett a második negyedévben, éves szintre számítva 1,4 %-t emelkedett, vagyis kikerült a recesszióból.

ACurrency: eur német IFO júliusi üzleti hangulat index 106,2 %, a júniusi 105,9 % után szerényen emelkedett.

A lentebbi aranyár-összetevők rajzon jól látszik, hogy a csütörtöki emelkedés alapvetően nem az aranypiac mozgásának, hanem szinte teljesen a dollár gyengülésének tudható be.

Az IMF közléséből ismertté vált, hogy Oroszország, a világ hetedik legnagyobb aranytartalékkal rendelkező állama 300 kilogrammal, 996,4 tonnára,míg Kazahsztán 1,4 tonnával 130,9 tonnára növelte készleteit. Korábbi évekhez képest a növekedés csekély mértékét emelhetjük ki.

 

ARANYÁRTÁBLÁZAT

NAPI ARANYGRAFIKON

 

HETI ARANYGRAFIKON

 

HAVI ARANYGRAFIKON

 

EUR/USD DEVIZAPÁROS JEGYZÉSE