
Kedveznek a horgászoknak
Hegedűs Gábor elmondta: a Műlegyező Horgászok Országos Szövetségével együttműködésben kibocsátott új napi engedély a Tisza-tavi Sporthorgász Nonprofit Kft. által forgalmazott, 2600 forintba kerülő felnőtt horgász napijegy alig ötödébe, 500 forintba kerül. Megvásárolni egyelőre négy tározó menti településen, Abádszalókon, Kiskörén, Tiszafüreden és Poroszlón lehet – tette hozzá.
A július 12-étől kapható tikett kizárólag a horgászat egyik legsportszerűbb ágának tartott műlegyező módszer gyakorlására jogosítja tulajdonosát. A vezető jelezte: az engedély a halak megtartását nem teszi lehetővé. Erre az esetek jelentős részében nincs is igény, hiszen a műlegyezők zöme az népszerűbb nemzetközi mozgalom követőjeként azonnal visszahelyezi éltető elemébe zsákmányát. Aki mégis szeretné elvinni az ily módon kifogott halat, egy általános napijegy kiváltásával ezt is megteheti – húzta alá.
Jelezte: az országszerte egyedülálló kezdeményezés célja a sportszerű horgászmódszerek terjesztése a Tisza-tavon. Ezen belül is kiemelten fontosnak tartják a nagy felkészültséget és helyismeretet igénylő, Magyarországon még alig elterjedt műlegyezés, továbbá a halakkal való lehető legkíméletesebb bánásmód népszerűsítését – fogalmazott.
Somogyi Péter, a Műlegyező Horgászok Országos Szövetségének elnöke az MTI-nek elmondta: a világszerte nagy múltra visszatekintő, gazdag szakirodalommal rendelkező műlegyezést Magyarországon néhány százan művelik. Elterjedését eddig nagyban akadályozta az a tévhit, hogy ez a műfaj kizárólag sebes folyású vizeken, az ott élő halfajok zsákmányul ejtésére alkalmazható.
Az elnök szerint a Tisza-tó ragadozó halainak zöme, sőt számos békés hala is megfogható a legyezőhorgászok által használt, repülő rovarokat imitáló műcsalikkal. Ráadásul az ezekkel együtt használt egyágú, szakáll nélküli horgok lényegesen kisebb sebet ejtenek a halakon – tájékoztatott.