
Emelkedő kockázatok, negatív kilátások
Az index értéke 44,3 pont, amely bár magasabb, mint a 2012. negyedik negyedéve alapján készült prognózis (42,3), a kockázatok további emelkedését valószínűsíti. Az üzleti volumen alakulására vonatkozó válaszok egyre kevésbé optimisták: 2012. második negyedéve óta folyamatosan csökkent a pozitív faktorok indexe, amely jelenleg a felmérés kezdete óta a legalacsonyabb szintet mutatja (58,7).
A negyedévente publikált CMI-t tíz, részben kedvező, részben kedvezőtlen faktor alapján határozzák meg. Kedvező faktor például az értékesítés volumene vagy az új vevői hitellimit igények alakulása. Negatív faktor egyebek között a fizetési késedelmek alakulása, a lejárt követelések aránya vagy a fizetésképtelen vevők száma. A pozitív faktorok az üzleti volumen alakulására, míg a negatív faktorok a kockázat változására vonatkoznak. Amennyiben a CMI értéke 50 feletti szám, úgy az gazdasági bővülést jelez előre, míg 50 alatti érték a gazdaság lassulását, szűkülését jelenti.
A CMI, mint gazdasági teljesítmény-előrejelzési eszköz alapját az adja, hogy a szállítók által a vevőknek nyújtott hitelek nagyságrendje és azok feltételei nagymértékben befolyásolják a gazdasági kilátásokat.
A magyar CMI aktuális értékeiből egyértelmű, hogy a továbbra is a vevői késedelmes fizetések okozzák a legtöbb problémát. Azért különösen fontos ez a faktor, mivel a hazai vállalatok nagyon nehezen tudják megfinanszírozni a sokszor eleve hosszú fizetési határidőn túli késedelmes időszakot, amíg végül a vevők fizetnek.
„A következő időszak CMI értékei választ fognak adni arra a kérdésre, mennyire sikerül a késedelmes fizetések visszaszorítása, a Polgári törvénykönyv (Ptk.) késedelmes fizetésekre vonatkozó szabályainak július 1-jén hatályba lépett módosításával. (…) Rövid távon nem számítunk a fizetési késedelmek érdemi csökkenésére” – mondta Szentirmay Péter, a Magyar Credit Management Szövetség elnöke.
A szállítói hitelezéssel kapcsolatos kockázat megítélése (38,2) az előző negyedévben mért legkedvezőtlenebb végeredményhez (34,7) képest is további romlást mutat.
A negatív faktorok közül a vevőállomány forgásideje mutatja a legnagyobb romlást, de a fizetési határidő és a követelésbehajtás alakulása is a kockázatok jelentős emelkedését prognosztizálja. A kockázatokat értékelő kérdések közül a vitatott követelésekkel kapcsolatban látszik egyedül pozitív irányú változás az előző időszakhoz viszonyítva, minden más faktor végeredménye 50 alatti, tehát a kockázatok emelkedését vetíti előre.
Az európai CMI, a CMI-Europe 2013. első negyedévi végeredménye (50,8) némileg magasabb az előző negyedévek adatainál, amely az európai vállalati kockázatkezelők teljesen semleges értékítéletét tükrözte. A kedvező faktorok indexe 57,8: különösen a hitelre történő értékesítés ad okot az optimizmusra és jelez fejlődést 60 feletti értékekkel. Az értékesítés a CMI-Europe felmérésben részt vevő minden országban emelkedést mutat 2013. első negyedévében az előző negyedévhez viszonyítva. A negatív faktorok összesített végeredménye 47,7, szintén kedvezőbb az előző negyedévi értéknél.
A válaszok alapján a legáltalánosabb problémát az elutasított, vagy csökkentett limitek arányának emelkedése jelenti, amely több országban is a vevők megnövekedett kockázati szintjére utal – olvasható a Magyar Credit Management Szövetség (MCMSZ) közleményében.