
Arany a zuhanás után: merre tovább?
A COMEX tőzsdén az augusztusi határidős aranyár jegyzése csütörtök éjfélkor benézett az 1780 USD/uncia szintre, majd péntek déltől folyamatosan emelkedett 1235-ig, így végül 35 dolláros emelkedéssel zárta a június hónapot.
ARANYVÉLEMÉNY
A valódi nemesfém-befektetők helyzete kiemelten nehézzé vált az elmúlt hónapokban és leginkább az elmúlt héten, amikor az árak hároméves mélypontra estek. A mostani árváltozások felrázták az érzelmi meggondolásokra alapozó befektetőket, akik egyszerűen csak figyelik az árakat, a technikai momentumokat és kevés figyelmet fordítanak a fundamentumoknak, amelyek szerintük csak a hosszú távú folyamatokat határozzák meg.
Minden stratégiai befektetés önfegyelmet és szellemi bátorságot igényel, hogy ellenálljon a konszolidációs és a közbenső visszaemelkedéseknek, végül felülni a bikapiacra a hosszú távú emelkedés előtt. A nemesfémpiac piac különösen érzékeny a hitelből történő elektronikus befektetésekre. Ez a tényező okoz gyakran túlemelkedést a fémeknél, de ugyanúgy túlzott árcsökkenéseket is okoz, ahogy legutóbb megfigyelhettük.
A technikai elemzések gyakran torzítják a szélesebb gazdasági képet, így még a magabiztos is befektetők nyugtalanná válnak. Mindenesetre, a bika piac nem ér véget mindaddig, amíg a kiváltó tényezők, amelyek kezdetben táplálták az arany árának felértékelődését, érvényüket vesztik.
Minden befektetési döntéshez egy tiszta tervet kell készíteni egy meghatározott stratégia mentén, és meg kell határozni egy végső célt. A stratégiát megalapozó alapok adják a befektetési döntés érvényességét.
Terv nélkül a kezdő könnyen megijed, idő előtt akarja realizálni a bevételt, ezért általában idő előtt adnak el, amivel végülis értéket adnak át azoknak, akik határozottan a fundamentumok szerint fektetnek be betartva meghatározott befektetési stratégiájukat.
A heti folyamatok jól illusztrálják a fentieket. Az általam hónapok óta hangsúlyozott lefelé mutató fundamentális kilátások a héten beteljesedtek azzal, hogy az ár 1200 USD alá is benézett.
Rövid távon a kereskedők a pénteki visszaugrás ellenére folytathatják az aranyeladásokat, azonban a lehetséges mélypont már nem lehet nagyon messze. Az arany nagyot zuhant a második negyedévben, 1388-ról 1235 USD/unciára. Bárminek nevezhetjük a folyamatot, de a pozíciók ilyen mértékű felszámolása nem a racionális befektetéseket fémjelzi. Az elmúlt időszakban folyamatosan, naponta csökkent az RSI (Relative Strength Index), ami az ismételt próbálkozások ellenére a további csökkenéseket okozta a technikai elemzéseken alapuló kereskedéseknél. Hasonló történt február és április közepén. Ennek megfelelően, mivel a trend továbbra is lefelé mutat, csak akkor nyithatunk új, long pozíciókat, ha megfelelő technikai bizonyíték mutatja, hogy a gyors zuhanás megállt.
Ezzel együtt valószínű, hogy a rövidtávú mélypont közel van. Az 1190-es szint látszik egy igen erős támasznak 1200 alatt. Ha ezt átszakítja, az 1000-1025-ös szint kerül számításba.
Megjegyzendő még, hogy 1155 körül sok aranybánya kitermelése veszélybe kerül, mert elérik az önköltség szintjét, emellett a Fibonacci számokat vizsgálók a 2008-as szintre visszaesést érzékelhetnek a 2011-es csúcs szintről, éppen 68,2 %-ot. Emellett a kitermelés megítélése igencsak központi kérdéssé válik, mivel nemcsak a potenciális kitermelés szűkülhet, de akár az 1300-as szintre fellendíthet, mivel csak ez a szint adhat nyugodt finanszírozási lehetőséget a bányavállalatoknak, mindaddig csak kényszeredett tárgyalások folynak majd a termelők és bankjaik között.
Az amerikai aranybrókerek közötti szavazás eredménye az aranyár jövő heti irányáról az alábbiak szerint alakult:
Tehát mintegy felében emelkedést várnak.
ARANYÁRTÁBLÁZAT