2025 május 14

A Mol részvényre váltható államkötvény lenne jó

Szinte azonnal részvénypiaci spekulációk forrásává vált a minapi kormányzati közlemény, mely szerint állami eszközök értékesítéséből finanszírozná a kormány a takarékszövetkezetek átalakításával kapcsolatos 100 milliárd forintos költséget. Bár az állami vagyon formái változatosak, s a választék is széles, talán a legtöbb izgalom a két blue chip, a Mol és a Richter állami pakettjének sorsát kíséri.

Pontosabban a lehetőség még tovább szűkíthető. A Richter 25 százalékos állami pakettje ugyanis már második körben szolgál fedezetül az MNV által kibocsátott részvényre váltható eurós államkötvényekhez. Ráadásul, a kormány többször leszögezte, hogy ezt a részvénycsomagot stratégiai pozícióként kívánja megtartani. Annál izgalmasabb a 24,6 százalékos Mol pakett részleges értékesítése. Aminek döntő részét a 2011-ben az orosz Szurgutnyeftyegáztól vásárolt 21 százalék adja, de ide kerültek a nyugdíjpénztári Mol papírok is.

A Mol-pakett mai piaci áron közel 420 milliárd forintot ér – mondta Gabler Gergely, az Equilor senior elemzője, hozzátéve: a csomag piacra dobása azonban jelentős eladói nyomást jelentene, így erre nem számítanak. Legfeljebb azt tudják elképzelni, ha egy nagyobb befektető egyben megvásárolja a részvénycsomag egy részét. Mindenesetre a spekulációnak lehet negatív hatása a Mol részvényekre.

A Richter részvényre változtatható államkötvényekhez hasonló konstrukciót a Mol esetében is elképzelhetőnek tart Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője. Mondván, így az állam pénzhez jutna, de megőrizhetné stratégiai befolyását.

Arról sem szabad azonban elfeledkezni, hogy nemcsak a Mol-pakett eladása, de a részvényre változtatható kötvények kibocsátása is többször felmerült már az elmúlt két évben. Ám, bármilyen nehéz helyzetben volt is a költségvetés, a kormány eddig mereven ragaszkodott az olajtársaság részvénycsomagjához.