2025 május 07

Mennyit veszít a Mol és az OTP? És mennyit veszítünk mi?

A figyelem most elsősorban a Varga Mihály egyenlegjavító intézkedéscsomagjának hatására padlót fogott Magyar Telekomra irányul. Mégis érdekes lehet: vajon miként érintették az OTP-t és a Molt a változások?

Ugye az OTP közel 1,5 százalékot veszített az értékéből a bejelentést követően, így 4 873 forinton zárt tegnap, míg a Mol jó formát mutatott, s így a magyar piacot felülteljesítve 0,65 százalékot emelkedett a hét első kereskedési napján.

A tranzakciós illeték emelése várhatóan semleges lesz az OTP eredményére, mivel arra lehet számítani, hogy a vállalat a jövőben is az adó 90-95 százalékát áthárítja az ügyfeleire – vélekedett Gyurcsik Attila, a Concorde elemzési vezetője. Hozzátéve: a törvényjavaslatból kiderült továbbá, hogy a kormány egy újabb adó fizetésére kötelezné a bankokat az önkormányzati hitelállomány alapján. Az indoklás szerint az állam személyében egy jobb adóst kaptak a bankok, ami alacsonyabb kockázati prémium fizetését jelentené. A mintegy 612 milliárd forintos önkormányzati adósságra a bankoknak 7 százalékos adót kellene fizetniük, amely 43 milliárd forintot jelentene.

Mint mondta, egy ilyen lépésnek azonnali negatív hatása lenne az eredményre. Várakozásaik szerint az állam körülbelül 150 milliárd forintnyi hitelt fog átvenni az OTP-től. Erre az állományra a bank így 10,5 milliárd forint adót fizethet, ami adózás után 6 százalékkal rontja az idei évi eredményvárakozásukat. Az egy részvényre jutó árfolyamhatás 30 forintra becsülhető.

A Molt a bányajáradék emelése érinti. A törvényjavaslat értelmében, amennyiben a Brent típusú kőolaj jegyzésárának havi hordónkénti átlaga 80 dollár alatt marad, a bányajáradék 16 százalék lesz, szemben a korábbi 12 százalékkal. Ha a Brent kőolaj tőzsdei jegyzésárának havi átlaga a hordónkénti 80 dolláros árat eléri vagy meghaladja, a bányajáradék mértéke három százalékponttal, 18 százalékra emelkedik. Ha meg a jegyzésárak havi átlaga eléri vagy túllépi a hordónkénti 90 dolláros árat, a bányajáradék mértéke további három százalékponttal, 21 százalékra emelkedik.

Tekintettel arra, hogy az olajára jelenleg 100 dollár felett tartózkodik, a Mol 21 százalékos járadékkulcs szerint fizet majd bányajáradékot a hazai kitermelése után az eddigi 18 százalék helyett – mondta Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője. Mindez azt jelentheti – folytatta -, hogy a járadékkulcs emelkedése miatt a Mol az idén mintegy 3-4 milliárd forinttal több járadékot fog befizetni a költségvetésnek, jövőre pedig 8-10 milliárd forinttal többet, mint az eddigi várakozásaik.

Ami az járadékemelés eredményhatását illeti, az idei éves üzemi eredményét egy százalékkal, a jövő évi pedig három százalékkal csökkenthet. Azzal a feltételezéssel élve, hogy a Brent típusú kőolaj ára hosszú távon 95 dollár felett marad, az egy részvényre jutó árfolyamhatás mintegy 600-700 forint, azaz a mostani részvényárnak 4 százaléka.