2025 május 06

Váratlan nyár elejei csapás a multikra

Romba döntötte a magyar piacot Varga Mihály meglepetésszerű bejelentése a tranzakciós illeték, a telefonadó és a kamatadó emeléséről. Annál is váratlanabb volt a csapás, mert május végén a piaci szereplők megnyugodtak, miután az Európai Bizottság bejelentette: javasolja, hogy Magyarország is kerüljön ki a túlzott deficit eljárás alól. Mindenki arra számított, hogy így nem lesz szükség a vállalatokat (és ezen keresztül a lakosságot is) érintő terhek súlyosbítására.

A legsúlyosabb hatás a Magyar Telekomot érinti – hangsúlyozta Gabler Gergely, az Equilor senior elemzője, mondván, itt nagyjából 10 milliárd forint plusz adóterhet hozhat a bejelentés. Kérdés, hogy ennek mekkora részét tudják áthárítani az ügyfelekre, de várhatóan emelkednek a tarifák. Ennek ellenére a 35 milliárd forintos éves profithoz viszonyítva elég magas a teher, a részvényenkénti fair érték jelentősen csökken.

Az OTP-re nézve sem elhanyagolható a bejelentés hatása – folytatta -, nagyjából évi 10 milliárd forinttal nőhet az adóteher (szemben a 2012-es 122 milliárd forintos csoportszintű profittal), de valószínűleg ennek is a nagy többségét áthárítják az ügyfelekre. Az árfolyamhatás ugyan negatív, de közel sem olyan jelentős, mint a Magyar Telekom esetében.

Tőzsdei szempontból különösen veszélyes lehet a Magyar Telekom erős érintettsége. Mert ha 330-340 forint (részvényenként 1,518 dollár) közelébe esik az árfolyam, akkor könnyen kikerülhet a Telekom az MSCI Magyarország indexből, és így a feltörekvő piaci indexből is. Ez pedig akár a teljes MSCI Magyarország index megszűnéséhez vezethet, hiszen a Richter tavaly novemberi kiesése miatt már csak három részvény található a kosárban, s amennyiben két részvény maradna, akkor a szabályok szerint nem számolnák tovább az ország indexet. Magyarán, az OTP és a Mol is kiesne a feltörekvő piaci indexből a legrosszabb szcenárió szerint.

Mit lehet ilyenkor tenni? Vegyük a Richtert!

Nem vicc.  A gyógyszerpapír épp kitör, legalábbis ezt látjuk a grafikonra pillantva.  Egy korábbi fej-váll formációk 36 900 forintos célára még nem teljesült – magyarázta Horváth Ákos, az Equilor elemzője, hozzátéve: ráadásul azóta feltűnt a charton egy háromszög és egy hullócsillag is. Szerinte, a 36 500 forint környékén található 200 napos mozgóátlag lehet az első megálló az emelkedésben. Míg az obligát stop-loss megbízást úgy 35 400 forintra érdemes tenni.