
Arany: Ugyanott zár
A COMEX aranyár hétfőn este gyakorlatilag ugyanott zár, mint pénteken.
ARANYVÉLEMÉNY
Ha távolabbról, mintegy látképre tekintünk az aranyra, egy más nézőpontot érzékelhetünk. A jelzés alacsonyabb nemesfémárak felé mutatott, elsősorban Ázsiában, ahol a jen jelentősen gyengült a dollárral szemben, és a részvénypiacok nyitás előtt ígéretesnek tűntek. Ekkor kinyitottam az újságot és azt találtam, hogy a Deutsche Bank most nyitott egy kétszáz tonnás aranyraktárat – Szingapúrban. Ez a hír azzal esik egybe, hogy Kína éppen most engedélyezte az aranyfedezetű ETP-kel (tőzsdei értékpapírokkal ) történő kereskedést a belső, kínai résztvevők számára. Mindkét hír megkérdőjelezte a lejtmenet további trendjét és ezek a fundamentumok megfelelő erőt biztosítottak a hétfői naphoz.
Jól látszik a napi grafikonon, hogy a csökkenő tendencia már Ázsiában elkezdődött, majd az európai szakaszban meredeken folytatódott, míg az amerikaiak 13 óra körüli belépésekor visszaemelkedett a pénteki szintre. Összefoglalóan tehát kereste az irányt, amely végülis csupán útkeresésnek tűnik.
A dél körüli irányváltás előtt a Standard & Poors az amerikai kormányzati adósságot negatív kilátásúról stabillá változtatta, amely nem okozott lényegesebb változást az euró- dollár jegyzésében. A hírnek meglehetősen rövid hatása volt.
St. Luis FED kormányzója, James Bullard (aki szavaz a FED stratégiai szervében, az FOMC-ben) egy hétfői beszédében alacsony inflációs nyomásról beszélt, amely megengedi a FED részére, hogy tovább fenntartsa az ultralaza pénzpolitikát. Beszédének szintén csekély hatása volt az aranyeladásokra.
Kínában sem okozhat nagy gondot az infláció, mivel az éves szintre számított fogyasztói árindex májusra mindössze 2,1 % (ápr: 2,4 %). A
termelői árak 2,9 %-kal csökkentek.
A ipari termelés májusban, éves szintre számítva 9,2 %, vagyis növekedésnek indult.
Az éves szintű japán GDP első negyedév alapján egy kiugróan jó, 4.1 %-ot mutat, amely szerint hat a központi bank jengyengítő eljárása, ami a gazdaság bővülésére vezet (10 év stagnálás után).
Az olasz GDP hasonlóan számítva -2,4 %-os csökkenést mutat
Az aranykereslet tehát elsősorban a Távol Keletről várható.
ARANYÁRTÁBLÁZAT
NAPI ARANYGRAFIKON
HETI ARANYGRAFIKON
HAVI ARANYGRAFIKON
EUR/USD devizapáros jegyzése