
Szeplők csúfítják az OTP szép számait
Vártnál jobb első negyedéves számokkal örvendeztette meg befektetőit az OTP. A nettó profit 11,2 milliárd forint lett, mely ugyan 12,5 százalékos esést jelent a tavalyi első negyedévhez képest, de így is bőven meghaladta az elemzői várakozásokat. Az előrejelzéseknél magasabb lett a nettó kamatbevétel, a díj és jutalékbevétel, s a vártnál alacsonyabb kockázati költségeket számolt el a bank. Az adózás előtti eredmény 13 százalékkal haladta meg a tavalyi első negyedévi számot.
Szépen javult az eredmény, de csökkent a magyar kamatmarzs
Az eredményvárakozások felülteljesítése elsősorban a nem várt 4 milliárd forintos értékpapír árfolyameredményből származik, a kamateredmény és a céltartalékolás szintje is a várakozásoknak megfelelően alakult – mondta Gyurcsik Attila, a Concorde vezető elemzője, hozzátéve: a kamateredmény stagnálása mögött azonban jelentős strukturális változások rejlenek. A magyarországi kamatbevétel számottevően, mintegy 11 százalékkal romlott a negyedév során. Ezzel párhuzamosan a kamatmarzs is tovább szűkült. A fentiek oka a hitelportfólió zsugorodásán túl a hazai kamatszint csökkenése. A csökkenés az év hátralévő részében várhatóan folytatódni fog. A magyarországi bevételek mérséklődését azonban most még képes volt ellensúlyozni az oroszországi kamatbevételek további emelkedése.
Múló jelenség-e az orosz portfólióromlás?
Mint mondta, a nettó díj és jutalékbevétel 5 százalékkal növekedett, annak ellenére, hogy az OTP 5,7 milliárd forint tranzakciós adót fizetett. Vélhetően a bank az adó nagy részét képes volt áthárítani ügyfeleire. A kockázati költségek ugyanakkor 5 százalékkal, 55 milliárd forintra csökkentek. Ennek közel felét az orosz bank adta, ahol jelentős hitelezési veszteségek érték az OTP-t, és így a bank ottani eredménye 32 százalékkal, 7,7 milliárd forintra csökkent. A magyarországi céltartalékolás lefeleződött, azonban emögött már nem a portfólióromlás ütemének csökkenése áll. Sőt, Magyarországon 10 milliárd forintról 14 milliárd forintra nőtt a nemteljesítő hitelek állománya.
Csoportszinten az előző negyedévi 44 milliárd forintos rosszhitel beáramlás után 48 milliárd forintnyi nemteljesítő hitel képződött. Így bár jelentős romlásról nem beszélhetünk, az mégis kijelenthető, hogy a javuló tendencia egyelőre megállt. Kérdés persze, hogy a jelentős orosz portfólióromlás mennyire tekinthető egyszeri jelenségnek. Ráadásul, a hitelezési aktivitás továbbra is meglehetősen gyenge. A devizaváltozásoktól tisztított hitelállomány 3 százalékkal esett az elmúlt egy évben annak ellenére, hogy az oroszországi hitelnövekedés továbbra is kiemelkedően alakult.
Egyszeri adótétel nyírta a profitot
A profitvisszaesés mögött egy egyszeri negatív adózási tétel áll, az effektív társasági adó a magyar és az IFRS számviteli különbségek miatt ezúttal kedvezőtlenül hatott a nyereségre – hangsúlyozta Gabler Gergely, az Equilor senior elemzője. Hozzátéve: az OTP ráadásul a teljes évi bankadót (nettó 29 milliárd forint) e negyedévben számolta el, de ez nem zavarja meg az év/év összehasonlítást, hiszen tavaly is e gyakorlatot követte a bank. E hatástól megtisztítva 40,7 milliárd forintos korrigált eredményt hozott az OTP az első negyedévben.
Mint mondta, ugyan a tavalyi második félévi tendenciával szemben ezúttal kissé gyorsult a portfólió romlás üteme (19,9% a negyedik negyedéves 19,1%-kal szemben), ennek fő oka a forint első negyedéves gyengülésében keresendő (negatív hatás a devizahitelekre). Ráadásul az OTP a céltartalékolást a fentiek ellenére jelentősen csökkenteni tudta, hiszen tavaly kiemelkedő módon megemelte a 90 napon túli késedelmes hitelek fedezettségét (80,3% Q1-ben), így ennek emelésére nincs további igény.
Említést érdemel, hogy a bolgár leány ismét jól teljesített, a csoportszintű korrigált profit 20 százalékát hozta, és a portfólió minősége a csoportátlagnál jobb szinten stabilizálódott. Az orosz leány a profit 18,5 százalékát adta, itt viszont a portfólióromlás jelentős mértéket öltött.
Nem nagyon ér többet a papír
Az Equilor elemzői összességében kedvezően ítélik meg a gyorsjelentést. Szerintük a következő negyedévekben nagyobb profitnövekményt hozhat a céltartalékolás további csökkentése. A második negyedévben ugyanis számottevően erősödött a forint, ami segítheti a késedelmes hitelek arányának stabilizálódását.
A Concorde elemzői szerint, korábbi véleményüket erősíti a gyorsjelentés, miszerint a céltartalékolás esésén túl nincs olyan tényező, amely képes lenne az OTP eredményét érdemben javítani. A bank legfőbb problémája a piacain érzékelhető gyenge hitelkereslet, amely miatt a csoport növekedési kihívásokkal szembesül középtávon. Mivel a mostani árszintről már nem látnak érdemi felértékelődési potenciált, megerősítik intézményi egyenlő súlyozás ajánlásukat.