2025 május 06

Veszélyeztetik a stabilitást az árnyékbankok

A világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítő csoportjának szakelemzői helyzetértékelésükben közölték: becslésük szerint a szabályozott kínai bankszektoron kívüli pénzügyi szolgáltatók által terjesztett hiteltermékek állománya – csak e szolgáltatók alaptermékeit tekintve – 2012 végén elérhette a 21 ezer milliárd jüant, ami a tavalyi kínai hazai össztermék (GDP) 39 százalékának felelt meg.

A Moody’s elemzői hangsúlyozzák, hogy az árnyékbanki tevékenység még a fejlettebb gazdaságokban is a formális bankrendszerek működését kiegészítő, kulcsjelentőségű hitelközvetítő csatorna. E tevékenység terjedése révén Kínában olyan hitelfelvevők is finanszírozási forráshoz jutottak, akik nem, vagy csak szűkös mértékben fértek hozzá a reguláris bankok által kínált hitelekhez. Ez csökkentette a bankokra a gazdaság kevésbé hitelképes szegmenséből eredő nyomást.

A Moody’s szerint azonban az árnyékbanki termékekre jellemző „homály” és a járványveszély kockázata meghaladja a potenciális előnyöket, amelyek abból erednek, hogy az árnyékbanki tevékenység távol tartja a kockázatosabb adósokat a formális bankrendszertől. Az árnyékbankok működése ugyanis éppen azt teszi lehetővé a hitelfelvevőknek, hogy megkerüljék a hivatalos bankrendszer hitelezési feltételit, és mivel átláthatatlan, kevésbé szabályozott hitelfolyósítási gyakorlatról van szó, az ilyen banki tevékenység árfolyambuborékokat hozhat létre, és kockára teheti a pénzügyi stabilitást – áll a hitelminősítő hétfői elemzésében.

A Moody’s szakelemzői szerint a kockázatokat illusztrálja, hogy az elmúlt években több nagy európai és amerikai bank szenvedett súlyos veszteségeket a nem elsőrendű – subprime – hitel- és befektetési konstrukciók miatt, és ezek a konstrukciók is árnyékbanki termékek voltak.

Hasonló kockázati megfontolások miatt minősítette le nemrégiben egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings a hazai valutában fennálló kínai államadósság besorolását, azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a kínai gazdaságba kiáramló hitelmennyiség meredek emelkedése miatt nőttek a kínai pénzügyi stabilitást fenyegető kockázatok.

A Fitch – amely az addigi „AA mínusz”-ról egy fokozattal „A plusz” szintre rontotta Kína szuverén hazai adósságának osztályzatát – a leminősítéshez fűzött elemzésében kiemelte, hogy a kínai gazdaságba kiáramló hiteltömeg 2009 óta sokkal gyorsabban nőtt a hazai össztermék növekedési üteménél. A cég becslése szerint az árnyékbanki szolgáltatások különböző formáit is beleszámítva elérhette a hazai össztermék 198 százalékát a kínai gazdaságba 2012 végéig kiáramlott teljes hitelmennyiség.