2025 május 05

Begyújtotta a gyorsító rakétákat a Richter!

Kiválót jelentett ma reggel a Richter Gedeon. A társaság piaci várakozásokat felülmúló nettó eredménye 19 milliárd forintot tett ki az első negyedévben, szemben az egy évvel ezelőtti 17 milliárd forintos profittal. Míg az első negyedéves árbevétel megközelítőleg 86 milliárd forint lett, ami forintban és euróban számolva egyaránt 5 százalékos emelkedést mutatott év/év alapon. Az export a teljes árbevételnek 89 százalékát adta.

Vágó Attila: Túl vagyunk a nehezén

Jóllehet az első negyedéves operatív számok megfeleltek a piaci várakozásoknak, az előremutató kockázatok miatt érdemes kiemelt figyelemmel követni a társaság értékesítésének alakulását az elkövetkező negyedévekben, különös tekintettel a FÁK-országokra és Nyugat-Európára, ahol a Richter komoly erőfeszítéseket tesz értékesítésének felfuttatására – hangsúlyozta Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője. Hozzátéve: mindezekkel együtt a Richter első negyedéves jövedelmezősége azt mutatja, hogy a társaság vélhetően túljutott a legrosszabb időszakán, az eredményessége pedig fokozatosan javulhat a jövőben az új termékeknek köszönhetően.

A nettó eredmény javulásában kulcsszerepet játszottak az úgynevezett nem-realizált pénzügyi tételek – folytatta. A társaság 15 milliárd forintos üzemi eredménye csupán egy hajszálnyival lett rosszabb a tavalyi számokhoz képest, míg az üzemi fedezeti hányada 100 bázisponttal 18 százalékra romlott. Ahogy a bázisidőszakban, úgy az első negyedévben is kapott a Richter mérföldkő fizetést a Forrest cégtől a közösen fejlesztett cariprazine termékkel kapcsolatosan.

A társaság első negyedéves árbevételére elsősorban az erősebb hazai és nyugat-európai aktivitás, az újonnan megjelenő kínai értékesítés, a vártnál alacsonyabb orosz és a változatlanul hanyatló észak-amerikai eladások,valamint a kelet-európai országokban zajló árerózió gyakoroltak számottevő hatást. A meglepően jó hazai értékesítés azonban könnyen lehet, hogy visszaesik az elkövetkező negyedévekben a támogatott készítmények körében időközben végrehajtott újabb árcsökkentések miatt.

Gabler Gergely: Áttörték a kínai falat

Kína meglepő módon fontos szereplővé nőtte ki magát a Richternél – hívta fel a figyelmet Gabler Gergely, az Equilor senior elemzője, mondván, a tavalyi első negyedévben még csupán 400 millió forint forgalmat hozott, idén azonban 2,8 milliárd forintra, mintegy hétszeresére ugrott a bevétel a távol-keleti országból. Összehasonlításképpen az USA már csak 2 milliárd forintnyi bevételt hozott a cégcsoportnak. Nem véletlen, hogy a Richter ezentúl az egyéb bevételektől elkülönítve publikálja a kínai adatokat. Ez arra utalhat, hogy nem csak egyszeri bevételmegugrásról van szó, hanem tartós bővülést láthatunk.

Mint mondta, a kínai bevétel-megugrás mellett az erős FÁK országoknál látható nagy növekedés is hozzájárult, hogy 64 százalékra ugorjon a bruttó fedezeti hányad, a tavalyi első negyedéves 61,6 százalékról. Az operatív profitot azonban lehúzta a vártnál is nagyobbra duzzadó értékesítési és marketing kiadás, ami az Esmya gyógyszer nyugat-európai bevezetésének következménye. A bevétel arányos kutatás-fejlesztés és marketing kiadások azonban elérhették a csúcsot, ami a későbbiekben segítheti a profit bővülést. Említést érdemel, hogy a Cariprazine tavaly novemberben induló amerikai regisztrációja után az első negyedévben 15 millió dollár (3,5 milliárd forint) körüli mérföldkő kifizetés folyt be a Forest Laboratories cégtől az első negyedévben, ami nagyjából megegyezik a tavalyi év azonos időszakának mérföldkő bevételeivel. A következő hasonló tételt jövő év első negyedévére várhatjuk, hiszen az amerikai gyógyszerfelügyelet addigra engedélyezheti a gyógyszer indulását.

Tippnek sem rossz a gyógyszerpapír

Az Equilor elemzői napi tippként ajánlják a reggeli kiváló gyorsjelentés után a gyógyszerpapírt. Célárnak első körben 35 260 forintot (38,2 százalékos Fibonacci-szint és a 100 napos mozgóátlag), második körben pedig 36 000 forintot lőnének be. A stop-loss szintet 33 500 forintra tennék.

A Concorde elemzői távlatosabb összefüggésekre hívták fel a figyelmet.  A Richter jelenleg 13-as P/E mutatón forog, EV/EBITDA mutatója pedig 7-es a 2013-as üzleti évre vonatkozó jövedelembecslésük alapján. Álláspontjuk szerint a jelenlegi részvényárfolyam nem tükrözi megfelelően a vállalat hosszú távú üzleti stratégiájából származható előnyöket, és teljesen figyelmen kívül hagyja az originális termékek potenciális értékét. A közelgő részvényfelaprózódás lökést adhat a piaci forgalom felpörgéséhez, ami viszont segítheti a Richtert abban, hogy a részvények visszakerüljenek az MSCI EM indexbe november végén. Intézményi ajánlásuk marad Felülsúlyozás, év végi fair érték várakozásuk pedig 42.750 forint.