2025 május 04

Arany: távlatban inkább áresés várható

Gold bars

Az aranyár április 16-i zuhanása új keresletet hozott a fizikai arany iránt, és nincs jele, hogy ez mérséklődne. Emellett rekordmennyiségű tőke hagyta el a határidős és az ETF piacot (ahol aranyat jelképező értékpapírokkal kereskednek), amelynek egy része a bankokba vagy egyenesen az éremverdékbe vándorolt aranyérmekre és – tömbökre cserélődve, ha egyáltalán elérhető készlettel rendelkezett az eladó. A fizikai aranyvásárlások ereje világviszonylatban meglepte a kereskedőket és a verdéket, hogy megpróbáljanak lépést tartani a kereslettel, kiemelten Indiában ( 2012-ben: 864 tonna) és Kínában (a szélesebb értelemben vett Kínában 2012-ben 817,5 tonna), a két legnagyobb aranyfogyasztó országban.

Összehasonlításul érdemes felidézni, hogy az USA éves aranyfogyasztása 2012-ben 161,8 tonna és Európáé 318,2 tonna.

Úgy látszik tehát, hogy növekszik a papír- és a valódi arany szétválása. Könnyű magyarázat, hogy a papíralany eladói nem látták előre a fizikai arany iránti tolakodást. Ebben a helyzetben jogos a kérdés, vajon a fizikai piac csupán lemarad, de végül felzárkózik, és ott is az eladók diktálnak majd? Nézzük ennek bizonyítékait:

Van olyan angol cég ( Physical Gold Ltd), amely vezérigazgatójának bejelentése szerint egyes aranyérmekre három hetet, aranytömbökre pedig hat hetet kell várni, várólisták készülnek, holott ezekre korábban pár nap volt  a tényleges szállítási határidő. Az US Mint (pénzverde) kénytelen volt felfüggeszteni néhány érem eladását (American Eagle) készlet hiányában. 210 000 érmet adott el áprilisban, ami három és félszerese a márciusnak.

Az ausztrál Perth Mint, amely az ausztrál aranyszínítés főszereplője,  a hétvégén is túlórázik, hogy a vásárlók keresletének megfeleljen. Akkora a kereslet, mint a 2008-as pénzügyi válság idején. (itt olvasható: http://www.bloomberg.com/news/2013-04-30/perth-mint-works-through-weekend-as-gold-demand-surges-on-price.html).

Bloomberg  jelentések szerint Istanbulban és Dubaiban is kifogytak az aranytömbökből, így 6 – 9 dolláros felárral (a londoni azonnali jegyzés felett) adják el a kilós aranytömböket. (Részletek: http://www.bloomberg.com/news/2013-04-30/gold-rush-from-dubai-to-istanbul-drains-supply-as-premiums-jump.html).

Az US Coin Shops cég Krugerrand eladásai a múlt héten 468 százalékkal emelkedtek, ahogy a befektetők meglátták az olcsóbb eladási árakat. (Részletek: http://www.thesouthafrican.com/business/krugerrand-sales-soar-following-gold-price-slump.htm#.UYKTev3EQ-M.twitter).

A kínai People Daily szerint (itt olvasható: http://english.peopledaily.com.cn/90778/8229423.html) a kínai háziasszonyok 16 milliárd dollár értékben vásároltak az áresés óta több, mint 300 tonna aranyékszert és befektetési aranyat.

A svájci finomítók egyszerűen kifogytak a kilós aranyból (amelynek értéke mintegy 48 000 dollár), a szállításra egy hónapot kell várni azoknak, akik vagyonuk egy részét biztonságosabbnak látnák az Európai Unión KÍVÜL tartani.

A CME csoport COMEX tőzsdéje raktáraiban tartott aranyfedezet mindeközben ötéves mélypontjára esett annak jeleként, hogy az aranyár összeomlása után egy mámoros igény szabadult el a Reuter jelentése szerint.

Az ETF (papírarany ) fedezete februárban 111 tonna, áprilisban 176 tonna mennyiséggel, az előző évi szintjéhez képest 343 tonnával csökkent. Ez nagyobb csökkenés, mint a 2012. évben az ETF piacra érkezett 279 tonna növekedés. A készlet ezév elején 2767 tonnán nyitott. A folyamatos pozíciólikvidálás a papírarany piacán a kulcsfontosságú lefelé mutató tényező az aranypiacon, és emiatt képtelen az aranyár az 1500-as szint fölé emelkedni. (itt olvasható: http://www.bullionstreet.com/news/gold-etp-outflows-hit-new-record-in-april-barclays/4668).

Igen, itt értünk el a lényeghez.

Az aranybikák előjöttek, és olyan aranyat szeretnének magukénak tudni, amibe bele tudnak harapni. A magánbefektetők világszerte észlelték az árzuhanást, és lecsaptak a fizikai aranyra. Nem feledhetjük, milyen erőfeszítés kell a fizikai arany megszerzéséhez és tárolásához, ami messze nem olyan,mint egy long pozíció megnyitása a tőzsdén.  A legtöbb fizikai arany vásárló nem napi szinten kereskedik, azért vállalja a vásárlással kapcsolatos nehézségeket, mert hosszabb távra akarja megtartani befektetését.

A befektetőknek mindig a fizikai aranyat javasoltam a papírarannyal szemben, ha  a befektetési időhorizont fél évnél hosszabb volt. A fém fizikai birtoklása biztonságosabb, mint a fémre vonatkozó követelés birtoklása, ami csupán valakinek az ígérete a fémre vonatkozóan. Emellett rövidtávra persze az ETF tartása is célszerű lehet, megkímélve magunkat a fizikai fém megvásárlásának és tárolásának nehézségeitől.

Az aranyár grafikonját részleteiben vizsgálva látható, hogy az ár az április 16-i szintről már visszakorrigált korábbi támaszszintjére és ezzel ezt megerősítette. Szünet következhet az emelkedésben, de az általános trend továbbra is lefelé mutat, a korrekciós emelkedés ellenére. Technikailag a lefelé iránynak van nagyobb esélye, amint az RSI indikátor ezt tisztán mutatja. Már nem túladott és és középszinten van.

Összefoglalva, a fizikai piac ereje azt sugallja, hogy a bika piac ép és amit látunk,  csak egy jelentős korrekció a  piacon.  A hátteret jobban megvizsgálva azonban úgy tűnik, hogy az aranyár csökkenés középtávon még nem ért véget. A mélypontot is elérhetjük néhány héten belül és addig még számos árcsökkenő napot megérhetünk. Eddig az április zuhanása felét, 50 %-át visszanyerte, van tere az újabb csökkenésnek.

Írta: Szathmáry Szabó László