
Kínai kézbe kerülhetnek ausztrál aranybányák
A Darlot, Granny Smith és Lawlers nevű, 2012-ben együttesen 452 ezer uncia aranyat, 768 dolláros unciánkénti költséggel kitermelő bányák elpasszolásában tanácsadóként a Merrill Lynch és az UBS segédkezik. Két állami tulajdonú kínai bányaipari cég, a Zijin Mining és a Shandong Gold Mining lehetnek a potenciális vevők.
A Zijin az ázsiai ország legnagyobb arany-, második számú réz-, valamint fontos cink-, wolfrám- és vasérc-termelője. Egy hete jelentette be, hogy a többségi tulajdonában lévő ausztrál Norton Gold Fields Ltd. felvásárolja a kontinensnyi országban működő kisebb versenytársát, a Kalgoorlie Mining Co-t, amitől aranykitermelése növelését és a termelési költsége csökkenését reméli.
Az Észak-Amerikában, Dél-Amerikában, Ausztráliában és Dél-Afrikában 27 bányát működtető Barricket az rengette meg, hogy a 8,5 milliárd dollár értékűre taksált chilei Pascua Lama projektjét a bíróság – az ivóvíz-szennyezéstől tartó lakosság nyomására – két hete leállíttatta. Pedig azt szakértők a világ legambiciózusabb arany- és ezüstfeltáró vállalkozásának tartják. Az aranybánya-részvényekre amúgy is rájár a rúd, a sárga nemesfém idei leértékelődése miatt az ő árfolyamaik is estek. Ha viszont a Barricknek sikerülne kikecmeregnie az adósságcsapdából és újraindíthatná a chilei projektjét, akkor a mostani rekordalacsony árfolyamon való beszállás jó húzásnak bizonyulhat. A cég feljavításában már nem vesz részt az alapító, magyar származású Peter Munk – aki Demján Sándorral közösen a magyarországi székhelyű TriGránit-csoportnak is a tulajdonosa –, miután lemondott igazgatósági társelnöki tisztéről.
A Barrick Gold részvénye közel tíz éve nem volt ilyen olcsó