
Arany: korrekció vagy emelkedés?
A júniusi határidős COMEX arany 1425 körül zár, 19 dolláros emelkedéssel. A kereskedett sáv: 1417.20 – 1440.20 dollár.
ARANYVÉLEMÉNY
A hétfői napon elért 20 dolláros emelkedéssel együtt, a mostani zuhanás aljától számítva immár 100 dollárral van feljebb a jegyzés. Mint mindig, most is mindenkiben ott bujkál a kérdés, vajon ez csak egy eső trendben megtalált korrekció vagy egy emelkedés része?
A lentebbi napi aranygrafikonon jól látható, hogy Ázsiában egyértelműen megjelentek a vevők és a leesett árakat húsz dollárral feljebb nyomták. Meglepő módon a válságos Európában is folytatódott a lázas vásárlás (némi biztonsági tartalék képzés Nagy-Britannia leminősítése miatt), megérintve az 1439-es szintet. Nem volt azonban elég vevő és dél felé már az eladók kerültek fölénybe, míg az amerikai szakaszban inkább a kivárásra játszanak.
A Fitch, csatlakozva a Moody’shoz visszaminősítette Nagy Britannia AAA minősítését AA +-ra, hivatkozva az országgal kapcsolatosan várható lassabb növekedési várakozásokra, továbbá arra, hogy mind az ország, mind a fogyasztók továbbra is eladósodottak.
Az amerikai részvénypiacok kezdik megkérdőjelezni a Fed által az újranövekedés szolgálatába állított pénzügyi enyhítésének hatékonyságát. Ne értsük félre, természetesen a Fed pénzpolitikája alappillére volt az ingatlan-és részvénypiaci fellendülésnek, de a növekedés nem olyan módon reagált, ahogy a korábbi gazdasági ciklusokban adott ösztönzés szerint kellene. A Fed valójában egy magasabb inflációs rátát látna szívesen, ami azt sugallná, hogy a kereslet meghaladja a kínálatot. Míg a központi bank hatalmasra növekvő a mérlege (a pénzteremtés növeli), az infláció valójában csökken. A szakértők tábora azt sugallja, hogy a monetáris lazítás még egy jó ideig alaptényező marad, de az igazi találós kérdés az marad, hogy a FED tehet -e ennél többet. Hiába jelennek meg kérdéses amerikai gazdasági adatok, azt kizárhatjuk, hogy a FED a havi kötvényvásárlást 85 milliárd dollárnál nagyobb mértékben határozná el. Ez rossz jel lenne a piacoknak, szinte kétségbeesett aktusnak látszana.
A Fed-nek ki kell kényszerítenie, hogy a kereskedelmi bankok valóban hitelezzenek, vagyis likviditást kell nyújtaniuk a fogyasztók számára. De a találós kérdés: Mivel bankok el akarnak kerülni szinte minden hitelezési kockázatot, és a központi bank kényszere minden bizonnyal egy buborékot hozna létre. Lehet, hogy az a válasz, hogy minden 10-15 évben képződik egy buborék, ami bizonyos társadalmi rétegeket komolyan érint. A másik módszer egy deflációs spirál, amely mindenkit rosszul érint ( Japán húsz éve szenved alatta).
A leesett aranyárra megjelent vevők által felnyomott ár egyértelművé tette, hogy a múlt heti aranymélypont 1321,50 dollár/uncia sávnál egy fontos közbenső támaszszint.
Az általunk is naponta kimunkált RSI (relative strenght index) jelenleg túladott szinten van, és segíteni fogja a korrekciós emelkedés irányát ezen a héten.
Az aranypiac egy masszív áresést látott április 12 és 16 között, így a korrekciós ellenszél nem újdonság, azonban a júniusi aranyár minden 20 és 365 napos mozgóátlag alatt maradt (l. a lentebbi táblázatot), és ez a pozíció technikailag a medveirányt jelöli alaptrendként.
A Fibonacci számok szerint az áprilisi nagy eladási hullám az 50 %-os szinten éppen 1443-ra mutat, amit a mai napon az ár majdnem megérintett, míg a 61,8 %-os ellenállás 1472-nél található. Amennyiben ezt a szintet az elkövetkező pár napban eléri, az emelkedési kilátások valóban megnyílnak, de ennek elérése nehezen elérhetőnek látszik az aranybikák számára.
A kereskedők a hosszú oldalt most igencsak óvatosan tudják megközelíteni. Technikailag a mostani emelkedés csak a nagy eladási árzuhanás korrekciója. Az 1472-es szint esetén tekinthetjük a trendet emelkedőnek, és a biztonsághoz legalább a 20-as mozgóátlagot (amely 1520-nál áll) meg kellene haladni.
A valóság ennél nehezebb. A piac kiadott egy kis gőzt a nagy eladási pánik után. A rövidtávra kereskedők most arra nyomják a piacot, hogy lássák, meddig megy a korrekció. A grafikonon viszont a hosszú távú trend sérült: a piac keményen letört a 2011 novembere 1800 és 2013 április 1525 közötti sávból.
A legjobb stratégiaként bölcs tanácsnak az látszik, hogy dőljünk hátra, hagyjuk a piacot alakulni, mielőtt kialakul az irányzat. Az eheti emelkedéseket jó kiszállási pontoknak lehet tekinteni.
ARANYÁRTÁBLÁZAT
Napi aranygrafikon
Heti aranygrafikon
Havi aranygrafikon
EUR/USD devizapáros alakulása