
Vevőkre vár a lefulladt Mol
Minden szinten gyenge negyedév
A Mol ma reggel közzétett negyedik negyedéves gyorsjelentése összességében csalódást keltő számokat tartalmazott – mondta Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője, hozzátéve: a társaság tisztított, amortizáció, pénzügyi tételek és adó előtti eredménye (EBITDA) 138 milliárd forintot ért el, szemben az egy évvel korábbi 156 milliárd forinttal és az előző negyedévi 153 milliárd forinttal, illetve a 145 milliárd forintos piaci várakozással. De az 58 milliárd forintos tisztított üzemi eredmény is 13 százalékkal maradt el a tavalyi utolsó negyedéves adattól és 21 százalékkal lett gyengébb a várakozásoknál. A 11 milliárd forintos tisztított nettó eredmény pedig 46 százalékkal zuhant egy év alatt és végeredményben csak negyede lett a piac által várt 44 milliárd forintnak.
Romló finomítói környezet
A negyedik negyedéves gyengébb tisztított üzemi eredmény mögött elsősorban a kedvezőtlenebb downstream (finomítás és kereskedelem) környezet áll – folytatta. A tisztított finomításból és kereskedelemből származó EBITDA 21 százalékkal esett a harmadik negyedévhez képest a szezonálisan gyengébb benzin crack spread, az értékesítési volumen (gyenge lakossági üzemanyag kereslet) és a romló termékösszetétel miatt, melyet részben ellensúlyozott a magasabb Brent/Ural különbség és a kereskedelmi tevékenység valamelyest erősebb hozzájárulása.
Meg kell ugyanakkor jegyezni – mondta, hogy a értékesítési volumenadatok továbbra is igencsak szomorú képet festenek a regionális üzemanyagpiacról: így például Magyarországon egy év alatt 8 százalékkal zuhant a benzin és 3 százalékkal a dízel iránti kereslet, míg ugyanezek a számok Horvátországban még rosszabbul mutatnak. A petrolkémiai üzletág vesztesége ugyan csökkent a negyedik negyedévben, de a valóságban érdemi javulásra a közeljövőben nem lehet számítani. A kitermelési üzletág tisztított EBITDA-ja hozzávetőleg változatlan maradt az előző negyedévvel összehasonlítva. Bár a termelés szintje emelkedett (napi 114 ezer olaj egyenértékesre, szemben a harmadik negyedévben elért 112 ezer hordóval), és a realizált átlagár is magasabban alakult, mint egy negyedévvel ezelőtt (USD 74.2/boe szemben USD 72.6/boe) a gyengébb dollár és a szezonálisan magasabb fajlagos költség (USD 8.9/boe) ellensúlyozta ezek kedvező hatását.
Masszívan alulteljesítő a papír
A jelentett éves nettó eredmény 150 milliárd forintra rúgott 2012-ben, ami gyakorlatilag megegyezik a 2011-es szinttel. Ez alapján valószínűsíthető, hogy a MOL legalább a tavalyi szintnek megfelelő, részvényenként 450 forint körüli osztalékot fizet majd a 2012-es adózott eredményéből – vélekedett Vágó Attila. Szerinte a papír az elmúlt hónapokban masszívan alulteljesítette régiós szektortársait, emiatt és a hosszú távú növekedési potenciál miatt is – amennyiben 17 ezer forint alá esne az árfolyam – már ismét vennék a Molt. A Concorde év végi fair érték várakozása marad 19 ezer forint.
Talán mégsem olyan rossz, mint aminek látszik
Bár a várakozásoktól minden szinten elmaradó negyedik negyedéves számokat tett közzé ma hajnalban a Mol, s a nettó profit közel feleződött év/év alapon, miközben az elemzői konszenzus alapján duplázást várt a piac, számos egyszeri tétel árnyalja a képet – hívta fel a figyelmet Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. Hozzátéve: ezek nagyjából megmagyarázzák a várttól elmaradó teljesítményt. Az elemzők ugyanis vélhetően nem számoltak olya le- és visszaírásokkal, amelyek a Mol szempontjából a működés természetes velejáróinak tekinthetők. A korrigált számok pedig többnyire megfelelnek az elemzői várakozásoknak. Ezért a piacon ugyan kezdetben negatív árfolyam-reakcióra számíthatunk a jelentett számok és a konszenzus közötti különbözet okán, valamint a miniszterelnök jelzései miatt, de később megnyugodhat a Mol árfolyama.