
Olasz választás, bizonytalan piacok
„A legnagyobb olasz napilap szerint a választások győztese a Beppe Grillo vezette 5 Csillag Mozgalom (M5S), amely a legnagyobb párt lett, és „pofont adott a többinek”. Grillo és mozgalma a 25 százalék feletti eredménnyel jobban teljesített, mint 1994-ben a politikába akkor berobbanó Silvio Berlusconi és a Hajrá Olaszország.
„Az euroszkeptikus Olaszország nyert, amely nem hisz a gazdasági megszorításokban… A bal- és a jobbközép mellett megjelent egy harmadik pólus, de nem Monti, hanem a radikális, tiltakozó, populista Grillo”- írta a lap, hangsúlyozva, hogy a másik győztes Berlusconi, „aki saját túlélésére tett fel mindent és nyert”. A Corriere a választások politikai vesztesének Pierluigi Bersanit, a balközép Demokrata Párt (PD) főtitkárát tartja. Az újság szerint a patthelyzetet előrehozott választások vagy nagykoalíció követheti, esetleg Giorgio Napolitano államfő határozott időre, konkrét célra nevezhet ki új kormányt.
„Itália a cunami után. Grillo robbantott, az ország kormányozhatatlan, a PD összeomlott, de nyert a képviselőházban, a PdL feltámadt” – összegezte a választás utáni helyzetet a baloldali La Repubblica. A napilap „új választások lidércéről” írt, azt jósolva, hogy Berlusconi csak akkor fog belemenni egy nagykoalícióba, ha „büntetlenségi menlevelet” kap érte cserébe.
„Tökéletes vihar” söpört végig a parlamenten, a pártok nem tudtak választ adni az ország valós igényeire – vélte az IlSole24Ore gazdasági napilap, amely szerint az M5S hirdette „Grilleconomy” feszültséget okozhat a piacokon. „Most kiderül, hogy az utcai kiabálást hogyan tudják a civilek politikává változtatni” – írta az újság. Az olaszok a „politikai elittel szemben a hasukkal és szívükkel” szavaztak a torinói La Stampa szerint, amely úgy látja, a balközép nyerni tudott volna, ha a tavalyi előválasztáson Bersanit Matteo Renzire cseréli le.
„A PD öngyilkos lett, az örök Berlusconi végrehajtotta a missziót, és most Napolitano király nem tudja, kinek adja a kormánypálcát” – hangoztatta a jobboldali Il Giornale.
A sajtó kiemelte, hogy a 2008-as választásokhoz képest a bal- és jobbközép pártok több mint 11 millió szavazatot veszítettek el. Grillo szavazóinak fele a balközépről érkezik, 30 százalék a bizonytalanok sorából. Nem jutott be a római parlamentbe Gianfranco Fini, a képviselőház eddigi