
Olcsóbb olajjal jobban járna a Mol
Várakozásunk szerint a Mol tisztítatlan üzemi eredménye 34 milliárd forintot, a tisztított üzemi nyeresége pedig 65 milliárd forintot ért el múlt év októbere és decembere között – mondta az olajtársaság jövő kedden esedékes gyorsjelentése kapcsán Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője. Hozzátéve: a tisztítatlan üzemi eredmény 191 százalékkal magasabb, míg a tisztított 3 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbi időszak eredményéhez képest. A 140 milliárd forintos tisztított EBIDTA (amortizáció és leírások előtti üzemi eredmény) pedig 26 százalékkal zuhanhatott év/év alapon.
Kedvezőtlen külső körülmények
Mint mondta, a nem üzemi tételek nettó értéke a rövid távú, devizában denominált adósságon kimutatott nem realizált nyereség és a társult vállalatoktól ( Pearl) származó bevételek eredőjeként pozitív volt. Ennél fogva a Mol első negyedéves nettó nyeresége várhatóan 26 milliárd forint lett, szemben az egy évvel korábbi 30 milliárdos veszteséggel és a megelőző negyedéves, mintegy 68 milliárd forintos eredménnyel.
Összességében az utolsó negyedéves konszolidált eredményszámok mögött a finomítási, petrolkémiai és gázüzletág gyenge teljesítménye áll – folytatta. Az előbbieket a kedvezőtlen külső körülmények (úgymint gyenge termékkereslet, magas olajár, erősebb forint) rontották le, míg a gázüzletág alacsony jövedelmezőségéért részben az ellentmondásos horvát gázár-szabályozás, részint az enyhe téli időjárás miatt elmaradt bevételek okolhatók. Miközben a kitermelési üzletág továbbra is élvezi a tartósan magas olajárak kínálta előnyöket, eredménye jelentősen elmaradt a tavalyi szintektől (-25 százalék év/év alapon). Ennek oka elsősorban a szíriai működésből származó bevételek elapadása, valamint az erősebb forint volt. A napi kitermelés volumene összességében 1 százalékkal 113-114 ezer hordóra nőtt az előző negyedévi 112 ezer hordós termelési szintről.
Paradoxon: olcsóbb olajjal nagyobb nyereség
Mivel a magas jövedelmezőségű szíriai termelés leállt, a belföldön előállított gáz 70 százaléka szabályozotti kör alá esik, illetve az orosz elvonási rendszer magas olajárak mellett alig hagy pótlólagos bevételt a kitermelő cégeknél, a Mol az olajár-érzékenysége jelentősen enyhült az elmúlt negyedévben. Ebből azt a látszólag szokatlan konklúziót vonhatjuk le – hangsúlyozta -, hogy a Mol számára kedvezőbb lenne, ha a hordónkénti olajárak 110 dollár alá csökkennének, mivel a vállalat vélhetőleg több nyereséget tudna felmutatni a finomítás és marketing üzletágában, miközben a kitermelés jövedelmezősége többé- kevésbé változatlan maradna.
Jóllehet a decemberi szintekhez képest a finomítói marzsok tágultak az idei év első két hónapjában, a régiós keresleti viszonyok továbbra sem nem mutatnak érdemi javulást, ahogy a mostoha petrolkémiai üzletági környezet sem mutat változást, ami az alacsonyabb szintű szénhidrogén-termeléssel és a veszteséges horvát földgáz-kereskedelemmel együtt nyomás alatt tarthatja a MOL profitabilitását az idei év első két negyedévében.
Mindezekkel együtt a Mol pénzügyi pozíciója továbbra is erős. A társaság nettó eladósodottsága a szeptemberi 500 millió dolláros kötvénykibocsátás ellenére bőven a banki kovenánsok alatt áll. A társaság – az elemző várakozása szerint – idén is a tavaly évihez hasonló mértékű osztalékot fizethet a 2012-es eredménye után, azaz minimum 450-500 forintot részvényenként. A Concorde intézményi ajánlása továbbra is egyenlő súlyozás. És a részvényenkénti 19,000 forintos év végi célár előrejelzésüket sem módosítják.