2025 május 25

EKB-elnök: Spanyolország sinen van

Ugyanakkor az euró erősödésével kapcsolatban felvetett aggodalmakra reagálva felhívta az euróövezeti kormányok figyelmét, hogy tartsák

tiszteletben az EKB függetlenségét.

Az elmúlt hetekben számos jegybank agresszív, likviditásnövelő intézkedései a nemzetközi politika rangjára emelték a devizaárfolyamok kérdését. Európában is több oldalról próbálták az EKB-t arra késztetni, hogy tegyen lépéseket az euró erősödésének megakadályozására.

Mario Draghi ezzel kapcsolatban a madridi sajtótájékoztatón az EKB függetlenségének „tiszteletben tartását” kérte az európai politikusoktól. „Ezek a kijelentések nem helyénvalóak, ha befolyásolni akarják az EKB döntéseit, és hiábavalóak is, mivel csak fokozzák a zavart a devizaárfolyamok körül, amire aztán a legkevésbé sincs szükségünk” – fogalmazott.

Rámutatott: az alapszerződés tiltja, hogy az EKB utasításokat fogadjon el politikusoktól. Hangsúlyozta, hogy az EKB-nek nincs semmilyen kitűzött árfolyamcélja. Az EKB-elnök múlt heti kijelentését azonban, amelyben az euróerősödés inflációs és növekedési hatásának szoros figyelemmel kísérésére utalt, a piacok intervenciós hajlandóságként értelmezték, ami valamelyest lenyomta az euró árfolyamát.

Az EKB elnöke a tájékoztatón helytelenítette a „devizaháború” kifejezés használatát, ami az új japán kormány hivatalba lépése után terjedt el a köztudatban. Az euró árfolyama 20 százalékkal erősödött már az elmúlt közel három hónapban. „A kifejezés túlzó” – fogalmazott -, „semmi ilyesmiről nincs szó.”

Az európai jegybankok részletesebben tudják majd elemezni az euró árfolyamának gazdasági növekedésre és inflációra gyakorolt hatását az euróövezetre az EKB márciusi kamatdöntő ülésére készülő elemzések alapján – mutatott rá.

„Fel kívánjuk mérni, hogy az erősödés, amennyiben tartósnak bizonyul, milyen mértékben befolyásolhatja megítélésünket az árstabilitást veszélyeztető kockázatokról” – mondta újságíróknak Mario Draghi az Európai Központi Bank (EKB) elnöke Madridban spanyol parlamenti képviselőkkel zárt ajtók mögött folytatott tanácskozást követően.

 

A spanyol reformokról szólva Mario Draghi elmondta, hogy „hatalmas előrehaladást” történt a pénzügyi rendszer szanálása területén. „Spanyolország jó úton halad” – fogalmazott -, „a strukturális reformok már meghozták első gyümölcseiket”. Az ország Mario Draghi szerint „a legjobb szanálási és növekedési programot léptette életbe az egész euróövezetben”. Az EKB elnöke külön méltatta a pénzügyi rendszer szanálására, az export támogatására és a versenyképesség javítására hozott hatékony intézkedéseket.