
Jól fut a szekér Kínában
A Kínában aktív amerikai cégeket tömörítő tanács felmérése szerint a megkérdezett csaknem két és félszáz tagvállalat kétharmada 10 százalék vagy a feletti éves nyereségnövekedésről számolt be. Ez számos esetben sokszorosan meghaladja a cégek más piacokon nyújtott teljesítményét, hiszen a kínai piac a vállalatok 75 százaléka esetében bizonyult nyereségesebbnek mint otthoni, illetve globális piacaik – derül ki a statisztikákból.
Az amerikai cégek többsége a jövőt tekintve is optimista: a kínai gazdaság lassulása ellenére mintegy háromnegyedük számít idén is bevétele növekedésére. A vállalatok 90 százaléka optimista vagy valamennyire optimista öt éves távlatban is, ugyanakkor 45 százalékuk fogalmazott úgy: a gazdasági környezet romlása miatt a kilátásokat illetően pesszimistább, mint három évvel ezelőtt.
Az USCBC idén is vizsgálta, hogy mely tényezők jelentik a legnagyobb kihívást az amerikai vállalatoknak Kínában való működésük során. A listát idén – csakúgy, mint az előző felmérés idején – a tehetséges munkaerő megtalálása, az adminisztrációs terhek és a magán- és állami kézben lévő kínai vállalatokkal való verseny vezetik. Hosszú távú probléma a cégek számára a szellemi tulajdonjogok védelme, a befektetések központi korlátozása, és a jogszabályok önkényes értelmezésének gyakorlata. Egyre nagyobb kihívást jelent a cégeknek a kínai bérek kétszámjegyű növekedése és a mind több külföldi versenytárssal való megbirkózás is.
Kína az üzleti tanács becslései szerint mintegy 250 milliárd dolláros piacot jelent az amerikai vállalatok számára.
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.