Egyszerű hazugság, hamis eskü, görög statisztika…
Az egyszerű hazugság, a hamis eskü és a statisztika. Némi kiegészítéssel azt is mondhatnánk, hogy új, negyedik fokozat született: a görög államháztartási statisztika. Igazából nem az a kérdés, hogy csaltak-e az egymást követő athéni kormányok az államháztartási adatokkal, csupán arról folyik az évek óta húzódó, egyre elvontabb módszertant alkalmazó vita, vajon hány évet ölelt fel a gátlástalan jelentési gyakorlat. Esetleg csak a 2010-et megelőző pár évről beszélünk, vagy már az euróövezetbe is csalással jutottak 2001-ben a görögök. Ez utóbbi lehetőség azt jelenti, hogy évtizedes gyakorlata alakult ki a hamis jelentéseknek.
A bili 2009-ben borult ki, amikor az akkori őszi parlamenti választásokat követő hatalomváltással egy időben az új szocialista kabinet hirtelen 12,5 százalékra emelte a GDP arányos deficit előrejelzést a konzervatív kormány által ígért 3,7 százalékról. Néhány hónappal később az Európai Bizottság terjedelmes dokumentumban foglalkozott a statisztikai rendszer gyengeségeivel (eljárási hibák a görög statisztikai hivatalnál, számvevőszéknél, pénzügyminisztériumnál) és a görög intézmények hibáival (gyatra koordináció, egyértelmű felelősség hiánya), hangsúlyozva: az adatok és prognózisok jelentős módosítása ritka az EU-tagállamokban, de gyakori Görögországban.
Erre még rátromfoltak tavaly a matematikusok, akik a hamis adathalmazok azonosítására, még 1938-ban kidolgozott Benford eloszlási képletet alapul véve vizsgálták az athéni államháztartási számsorokat 1999 és 2009 között. A módszer azon alapul, hogy a számok sokkal nagyobb gyakorisággal kezdődnek kisebb számjeggyel, mint nagyobbakkal. Így az 1, 2 és 3-as számjegyek sokkal nagyobb gyakorisággal szerepelnek számok legnagyobb helyi értékén, mint a többi számjegy. Az 1-es számjegy előfordulási gyakorisága a legmagasabb helyi értéken például 30 százalék, míg a 9-es számjegyé mindössze 4,6 százalék. Nos, a görög adatsorok esetében a számjegyek eloszlása eltérést mutat a Benford képlethez képest, ami „kreatív könyvvitelre” utal.
Kapcsolódó anyagaink:
Ázsia termel, Amerika fogyaszt – na és Európa…
Előrehozott választások Görögországban