Nem minden munkáltató figyel a hőségriadó alatti előírásokra
A nagyobb hőterheléssel járó munkákat nézték
Az augusztus 1-4. között zajlott országos ellenőrzések elsősorban azokra a munkahelyekre terjedtek ki, ahol a munkavállalók fokozott hőterhelésnek, illetve az időjárás kedvezőtlen hatásainak (hőség, közvetlen napsugárzás) voltak kitéve.
A szabadtéri munkahelyeknél példaként említették egyebek mellett az épület-, út- és közműépítést, a mezőgazdasági, valamint az őrző-védő tevékenységeket, a zárttéri munkahelyeknél pedig a pékségeket, konyhaüzemeket, raktározást, illetve a városi személyszállítást.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
Néhol a védőitallal is problémák voltak
A legjellemzőbb hiányosságok voltak a hőségből adódó megterhelésekre vonatkozó kockázatértékelés, illetve a munkavédelmi oktatás elmulasztása, a nem megfelelő hőmérsékletű védőital biztosítása, valamint, hogy nem állt rendelkezésre a védőital elfogyasztásához szükséges ivópohár.
Főként az útépítésnél, térburkolásnál még mindig jellemző, hogy a dolgozók nem tudják a pihenőidőt árnyékos, illetve a környezethez képest hűvösebb körülmények között eltölteni.
Egyre jobban figyelnek az előírásokra
A jelentés szerint összességében megállapítható, hogy az ellenőrzött munkáltatók felkészültek a klímakörnyezet kedvezőtlen hatásainak megelőzését szolgáló intézkedésekre, és egyre ritkábban fordul elő olyan eset, hogy figyelmen kívül hagyják a hőségriasztás idején előírt munkavédelmi kötelezettségeiket. Egyre több munkáltató ismeri fel, hogy hőhullámok idején a munkabalesetek és a hőség okozta egészségkárosodások kockázata is megemelkedik.
Szentes Tamás országos tisztifőorvosi feladatokért felelős helyettes államtitkár múlt héten első körben keddtől péntek éjfélig rendelte el a hőségriadót az egész ország területére, majd pénteken a hőségriadót vasárnap éjfélig meghosszabbította.