
Gáz van – viszik a tározót!
Az elemzőket is meglepték a kormány gáztároló vásárlási terveiről szóló hétvégi sajtóértesülések. A parlament elé Lázár János államtitkár által benyújtott törvényjavaslat szerint biztonsági földgáztároló csak állami tulajdonban állhat, a tárolást végző cég pedig koncesszióban végezheti e tevékenységet. A javaslat szerint, amennyiben a gáztározót üzemeltető (engedélyes) cég, vagy pedig annak közvetett, illetve közvetlen tulajdonosa eladásra kínálja tulajdoni részesedését, arra elővásárlási joga lesz az államnak.
Korábban arról szóltak a hírek, hogy a magyar állam az E.ON kezében lévő tározókat vásárolná meg. Ezek összesen 3,7 milliárd köbméter gázt képesek tárolni, a naponta kisajtolható mennyiség pedig meghaladja az 50 millió köbmétert. A legfrissebb értesülések szerint azonban mégis inkább a Mol stratégiai gáztározójára tenné rá a kezét a kormány. Ezek kapacitása 1,2 milliárd köbméter, illetve még további 700 millió köbméter gázt tárolnak bennük kereskedelmi célból. A Mol kezében lévő tározók 20 millió köbmétert képesek kiadni magukból, ami nagyjából lefedi egy hidegebb téli nap hazai gázigényét is.
Az újabb tervek arra utalnak, hogy az E.ON tározóival kapcsolatban nem tudott dűlőre jutni a kormány. A Mol tározók megszerzése annyival könnyebbnek ígérkezik, hogy a magyar állam közel 25 százalékos tulajdonos, ráadásul, a hírek szerint nem is készpénzzel fizetne, ami a költségvetés módosítását indukálná, hanem későbbi adókedvezménnyel egyenlítené ki a vételárat.
A Mol szempontjából stabil bevételt jelent a gáztározó üzemeltetése, az üzemi/üzleti eredményben majdnem 7 százalékos súllyal szerepelt az első félévben, ezért ennek elvesztése nem rengetné meg a csoportszintű eredményt. A befektetők számára mégsem öröm, hiszen a bevétel kiesése azonnal jelentkezne, míg a vételár csak egy későbbi időpontban. Ám, ahogy mondják, minden az árazástól függ, végső soron esély mutatkozik rá, hogy a társaság jól jöjjön ki az ügyből.