A vasipari üzem bezárása ellen tiltakoztak
A Mediafax hírügynökség jelentése szerint az orosz tulajdonban levő vasipari nagyüzem júniusban jelentette be, hogy nyolcszáz alkalmazottját elbocsátja, és az üzemnek csak egy részlegét működteti tovább 238 alkalmazottal. Az elbocsátások egy része már meg is történt, másik része folyamatban van. Az üzem részleges bezárása ellen tiltakozók a romániai kohászat megmentéséért vonultak az utcára. Felszólították az orosz tulajdonosokat, hogy állítsák le az elbocsátásokat, valamint a működőképes munkagépek elszállítását, és ócskavasként történő értékesítését. Közben a multinacionális cégek és a Nemzetközi Valutaalap elleni, valamint oroszellenes jelszavakat is skandáltak.
Aranyosgyéresre látogatott péntek délelőtt Liviu Pop, a román kormány társadalmi párbeszédért felelős tárca nélküli minisztere is. Kijelentette, a kormány ellenőrizte az orosz befektetőkkel 2003-ban kötött privatizációs szerződést, és arra a következtetésre jutott, hogy nem róható fel a szerződés megszegése a tulajdonosoknak. Hozzátette, reményei szerint már egy héten belül új, munkahelyteremtő befektetést sikerül Aranyosgyéres térségébe vonzani.
Az aranyosgyéresi vasipari kombinátban 1989 előtt mintegy 11 ezer munkás dolgozott. A 2003-as magánosítás idején a nagyüzemnek 5600 alkalmazottja volt. A megyei hatóságok értékelése szerint a nemeszsuki Nokia gyár tavalyi bezárása után az aranyosgyéresi Mechel részleges bezárása utáni szociális helyzet orvoslása jelenti a második legnagyobb szociális kihívást Kolozs megyében. A közel 30 ezer lakosú városban a vasipari nagyüzem, valamint az ennek beszállító kisebb cégek biztosították a munkahelyek jelentős hányadát.