2025 január 10

Várakozó üzemmódban – www.aranypiac.hu

Üresjárat, lefulladás, gázpedál. Minden benne volt a pakliban az elmúlt héten, miközben az arany és az ezüst árfolyama a világ jegybanki vezetőinek nagy izgalommal várt Jackson Hole-i konferenciájára óvatosan, helyben járó motorral várakozott. A pénteki nap sztárjának Ben Bernanke ígérkezett, aki előadásával mintegy a rajtzászlót tartotta a kézében. A rajt szó helyett pedig a „Quantitative Easing” volt a varázsige, amire mindenki a fülét hegyezte. Hiszen ha ez a szó elhangzik, azzal tudvalevőleg kezdetét veheti a nemesfémpiaci rally legújabb fordulója – tájékoztat a www.aranypiac.hu.

A globális gazdasági folyamatok aggodalomra okot adó alakulása egyre kényszerűbbé teszi a központi pénzintézetek beavatkozását világszerte. Ezért a világ vezető jegybankjainak a hét végén megrendezett évenkénti szimpóziumát nagy várakozások övezték azt megelőzően. A piac a gazdasági növekedés élénkítésére tett utalásokat várt, főleg miután két évvel ezelőtt ugyanezen a helyszínen jelentette be Ben Bernanke Fed-elnök az amerikai jegybank Quantitative Easing néven ismert mennyiségi ösztönző programjának második felvonását. Ezek keretében az amerikai jegybank mindösszesen egy billió dollár értékben (QE1 és QE2) vásárolt fel amerikai államkötvényeket a piacon, aminek áttételes hatásaként ezt követően az arany és az ezüst árfolyama erős emelkedésbe kezdett.

Helyi idő szerint ezúttal már csütörtök este gyülekeztek a meghívottak a Wyoming állambeli hegyi üdülőhelynek számító Jackson Hole-ban. Az amerikai Sziklás-hegységben található kisváros évről évre helyszíne az augusztus végén megrendezésre kerülő konferenciának – hivatalos nevén Federal Reserve Bank of Kansas City Economic Symposium –, amelyre 1978 óta a világ minden tájáról ellátogatnak a központi bankok képviselői. A rendezvény a pénzügypolitikusok és közgazdászok eszmecseréjének fóruma, amelyről az utóbbi időkben több alkalommal is meghatározó üzenetek indultak ki a pénzügyi világ számára. Nagy figyelemre számot tartó előadást tart itt a hagyományok szerint a Federal Reserve System, az Amerikai Egyesült Államok központi banki rendszerének elnöke is.

Mire lehetett Ben Bernanketől ezúttal számítani? Miután a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyve a korábbi nyílt piaci műveletek folytatódásával kapcsolatos spekulációkat ébresztett, különösen nagyok voltak az idén a jegybankelnök megnyilatkozásaival szembeni elvárások. Világos volt, hogy a Jackson Hole-i beszéd nem fogja érintetlenül hagyni a nemesfémek árfolyamát. Az utóbbi két hónap szolid emelkedést hozott mind az arany, mind az ezüst jegyzésében, a kérdés tehát az volt, hogy a beszéddel megtorpan, megtörik vagy ellenkezőleg, inkább begyorsul-e az erősödés.

A Fed elnöke előadásának első részében az elmúlt öt év monetáris politikájának eredményeit taglalta, és említést sem tett a közeli jövőben esetleg tervbe vett újabb kötvényvásárlásokról. Mindössze a beszéd legvégén szólt„hatalmas gazdasági kihívásokról” és főként a stagnáló munkaerőpiac miatti „súlyos aggodalmakról”, mivel „a tartósan magas munkanélküliség hosszú évekre kiható strukturális károkat okoz a gazdaságnak”. Ezzel továbbra is nyitva hagyta a lehetőségét a monetáris lazításnak. Különösen a munkahelyteremtésre vonatkozó borúlátó kijelentései voltak figyelemre méltóak, hiszen a foglalkoztatás alakulása kulcsfontosságú az amerikai pénzügypolitika számára. Végül az előadás zárómondatában úgy fogalmazott, hogy „figyelembe véve a bizonytalanságokat és a pénzügypolitikai eszköztárának korlátait, a Federal Reserve amennyiben szükséges továbbra is készen áll a pénzügyi beavatkozásra a gazdasági fellendülés erősítése valamint a munkaerőpiac helyzetének tartós javítása érdekében az árak stabilan tartása mellett”.

A piacok eleinte elbizonytalanodva reagáltak a jegybankelnök beszédre. A nemesfémárak lefelé fordultak, és ezt a közép-európai idő szerint 16 óra körüli londoni árfixing is még leképezte. Ezt követően azonban a New York-i azonnali kereskedésben igen erős forgalom mellett megugrottak a jegyzések. Az aranynál 1.650 dollár alól 1.690 dollár fölé emelkedett az uncia árfolyama (+2,7%), az ezüst 30,30-ról 31,75 dollárig repesztett (+4,8%). Végül mindkét fém a napi csúcsa közelében fejezte be a kereskedési hetet. Amennyiben az elkövetkezendő héten sikerül megtartani ezeket az árszinteket, úgy az arany és az ezüst 12 hónapja tartó csökkenő trendje ezzel befejezettnek lenne nyilvánítható.

Arany, ezüst – technikai elemzés

Az elmúlt héten magabiztos konszolidációval emésztette meg a sárga nemesfém az egy héttel korábbi emelkedés gyümölcsét. Ez az emelkedés az utóbbi egy év irányzatát meghatározó trendfolyosó felső széléig juttatta el a kurzust. A 12-havi csökkenő trendcsatorna egyértelmű elhagyásához ugyanakkor tartósan a markáns határvonalat képező 1.680 dolláros árszint felett kéne megkapaszkodni a jegyzéseknek. Ehhez külső hatások, a nemzetközi jegybankok Jackson Hole-i találkozójáról érkező hírek értékelése, valamint az Európai Központi Bank Kormányzótanácsa e heti ülésének döntései adhatják meg a döntő löketet. Az aranyár felszökkenése az azonnali kereskedésben világossá tette, hogy 1.650 dollár magasságában igen erős kereslet mutatkozik jelenleg, amely hajlandó most akár 1.700 dollár fölé is repíteni a kurzust. A legfontosabb rövidtávú támaszszint eközben 1.660 dollár környékén található.

Az ezüst jegyzése szintén ott tart, hogy elhagyja az immár több mint egy éve csökkenő trendcsatornát. 30,67 dollárnál egy vízszintes és egy diagonális ellenállás fut egybe, ami ezt az értéket egy fontos keresztellenállássá teszi, de amely az aranyár szélárnyékában most könnyen szétporlaszthatónak bizonyulhat. Ugyanakkor jelentős mélysége is lenne egy esetleges árfolyamesésnek, miután a legközelebbi megkapaszkodásra alkalmas támaszszint csak 29,28 dollár magasságában található.

Heti statisztika

 www.aranypiac.hu