Koronavírus miatt zuhanhat az olaj árfolyama
Korábbi cikkünkben írtunk róla, hogy nagyon nagy pálfordulás történt az olaj árfolyamában például az egy évvel ezelőtti állapotokhoz képest. Akkor a vírusválság okozta keresletkiesés, és az olajnagyhatalmak árháborúja miatta kínálatnövekedés miatt még negatív olajárat is láthattunk. Azóta viszont a COVID-19 megjelenése előtti szintek fölé emelkedett a fekete arany árfolyama, az amerikai típusú WTI nyersolaj ára 68 dollárig száguldott. Innen azonban éles lefordulást láthatunk.
Korlátozások, már megint
Az olaj árfolyama teljes mértékben egyénileg esik, a részvényindexektől körülbelül függetlenül. Az elmúlt napokban többször is 4 % körüli mínuszt elszenvedő olaj árfolyama a koronavírus harmadik hulláma miatt teljesít gyengén. Egyre több, erős gazdasággal rendelkező országból (mint Franciaország vagy Németország) érkeznek újabb lezárásokról hírek. Ráadásul egyre több aggasztó terv is napvilágot lát: Nagy-Britanniából például már érkezett olyan vélemény a kormány közeléből, hogy idén nyáron az átoltottság magas foka ellenére ne lehessen külföldre utazni a mutánsvírusok behurcolása miatt.
A nyersanyag árának esése világgazdasági szempontból nem feltétlenül rossz (kivéve persze az olajtermelőknek), de jelzésértékű lehet. A koronavírus 2020 eleji kezdetekor is az olaj volt az az eszköz, amelynek árfolyama először jelentős eséssel reagált. Már akkor is, amikor még csak Vuhan városát zárták körül a kínai hatóságok! Még akkor is, amikor az S&P500 vagy a DAX mindenkori csúcsára emelkedett. Természetesen a mai helyzet nem összehasonlítható az akkorival, mégis érdemes az olaj árfolyamát is figyelemmel kísérni akkor is, ha nem kereskedünk esetleg vele közvetlenül.
Túlhúzottság
Technikai szempontból is érdemes vetni egy pillantást a fekete arany árfolyamának mozgására. Az olaj ára többnyire keresleti-kínálati és geopolitikai viszonyoktól függ, de a technikai elemzés ettől még jól reprezentálhatja, hogy mikor van csúcson a befektetői optimizmus.
Láthatjuk, hogy március elejére már jelentősen túlvetté vált az olaj árfolyama, az RSI hosszú ideig tartózkodott a kritikus 70-es érték fölött. Ráadásul a Bollinger-szalagból is kiszúrt az árfolyam. Az esés eljövetelét az MACD indikátor is jelezte, amely továbbra is eladási jelzést mutat.
Merre tovább?
Az biztosan kijelenthető, hogy az olaj árfolyamától továbbra is várhatunk volatilisebb, hektikusabb mozgást. A járványügyi intézkedések hosszán, az oltási kampányok sikerén múlik, hogy a gazdasági újraindulás mennyire fog probléma nélkül zajlani a fejlett országokban. Ez pedig determinálja az olajkeresletet, ami pedig az árfolyamot-így az olaj számára is a koronavírus lehet még az érdeklődés középpontjában a továbbiakban is.