Mi a baj a tőkepiacokkal?
Az S&P 500 több, mint 2%-ot esett az elmúlt két napban, amivel újra letörte az 50-es mozgóátlagot. Egy szignifikánsabb jelzés is kialakult azonban a charton, mégpedig egy dupla csúcs alakzat, ami bearish piaci jelzésnek értelmezhető. A grafikonon először kialakult egy csúcs, majd egy mérsékeltebb korrekció jött a piacra, amit egy újabb emelkedő trend követett egészen az előző csúcsig, ahol újra fordult az árfolyam a benyitott short pozíciók miatt.
A berajzolt kék vonal a nyakvonalat jelöli. Az alakzat akkor teljesül be, ha az árfolyam áttöri ezt a vonalat, amennyiben ez megtörténik csúnya esés várható a piacon, mivel sok stoppot köthettek ehhez a szinthez a befektetők, így amennyiben azok kiütődnek, a megérkező medvékkel együtt lefordíthatják az árfolyamot. Eddig a nyakvonalig még 5%-ot eshet a piac, ami már önmagában több, mint 150 pontos esést jelentene.
Ha a 3200-as szint után is folytatódna az esés akkor a bikák utolsó reménye a 200-as mozgóátlag lenne, ami -7%-ra van a jelenlegi szinttől, utána viszont semmi nem állítaná meg az árfolyamot, hogy megközelítse a márciusi aljat, legalábbis technikailag nem.
Egy az egyik forgatókönyv. A másik, viszont nyugtató magyarázatot szolgálhat az emelkedésben reménykedők számára.
A 2016-os elnökválasztáskor is hasonló esés következett be az S&P 500 grafikonján, ami kitartott a választások napjáig. Csak a megelőző héten 2,5%-ot esett az index, amely aztán egészen a 200-as mozgóátlagig meg sem állt. A választások lebonyolítása után azonban rakétaszerűen, majdnem 7%-ot emelkedett a piac novemberben.
Amennyiben hasonló forgatókönyvet várunk, akkor érdemes vigyázni ezen a héten, utána viszont jó beszállási lehetőségek adódhatnak a hosszabb távra tervezők és az alkalmi spekulánsok számára.
Egy dolgot azonban vegyünk számításba. 4 éve ilyenkor nem volt közöttünk a koronavírus, ami bizonytalanságok hozott volna a piacra, így hiába az elnökválasztás, ha a COVID-19 miatti pánik továbbra sem tud kiárazódni a piacból.
Források: investing.com