Mennyire hatékony a Remdesivir?
Ehhez nagyon hasonló szalagcímek láttak napvilágot világszerte, így érthetően mindenki azt várta, hogy mikor kerül végre használható állapotba az első igazán hatásosnak vélt koronavírus elleni gyógyszer.
A mai napon az Egészségügyi Világszervezet egy cikkében megerősítette, hogy a remdesivir hatóanyagú gyógyszernek nincs szignifikáns hatása a halálozási rátára. Továbbá lélegeztetőgépre kerülés esélyét sem csökkenti.
Az első vizsgálatok alapján tehát megbukott a Gilead Sciences terméke, amelyet olyan sok ország megvásárolt már a cégtől. Nehéz azonban megállapítani, hogy mi az igazság, mivel a gyógyszert fejlesztő cég közleményben reagált a WHO állítására, amelyben az állt, hogy „a nyilvánosságra hozott adatok ellentmondásosak az általunk végzett nagyobb számosságú, kontrolált tesztekkel.”
A WHO valóban igen hamar reagált hatóanyagra, miközben a legnagyobb kórházi intézményekben, illetve laborokban még folyamatban van a gyógyszer éles tesztelése, amely valószínűleg hamar el fogja dönteni a remdesivir hatékonyságát.
Az ismert információk szerint, az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump is ezt a gyógyszert kaphatta meg kezelése során, és ha valóban igaz a hír, akkor elég hatásosnak mondható, tekintettel arra, hogy az elnök már a veszélyeztetett életkorban gyógyult fel a betegséből.
A Gilead gyógyszeréből az Európai Unió is rendelt 500.000 dózis, illetve hazánkban is elkezdődött egy saját készítésű, azonos hatóanyagú gyógyszer gyártása, amiért a Richter felel, és már ezt is elkezdték élesben alkalmazni koronavírusos betegeken.
Hónapokon, vagy akár már heteken belül is kiderülhet mi az igazság a gyógyszer hatékonyságával kapcsolatban, mivel igazából nem a WHO statisztikai becslései, vagy a Gilead Sciences közleménye lesz a mérvadó, hanem, hogy a súlyos betegeket valóban képes-e kigyógyítani a koronavírus okozta szövődményekből.
Forrás: marhketwatch, WHO