2024 december 25

Mit mutat a Russell index?

Hasonlítsuk össze a Russell 1000 növekedési részvényindexet a Russell 1000 értékalapú részvényindexel. Ha ezt megtesszük egy olyan hihetetlen chartot láthatunk magunk előtt, ami némi pánikra adhat okot. 

A 2000-es évek elején kidurrant lufi magával rántotta a Nasdaqot, és a teljes piacot egyaránt. Hihetetlen nagyságú P/E rátán forogtok az akkor igen túlárazott részvények, és mint később kiderült az ár, amin forogtak már rég elszakadt a valós belső értéküktől. Amint ez realizálódott mindenki meg akart szabadulni a részvényektől, és a hatalmas kínálat rászakadása a piacra összeomlasztotta a részvénypiacot.

Ma ugyanezt láthatjuk a grafikonon. A növekedési részvények sokkal magasabb arányban nőnek az értékalapú papíroknál, ez egyben azt is jelenti, hogy nagyrész spekuláció, és nem a Warren Buffett által preferált érték alapú befektetés miatt szöktek a magasba az árak. 

Majdnem kétszer annyit fizetnek a befektetők a hihetetlenül túlárazott részvényekért, mint alapvetően a belső értékük lenne, és ez egyre nagyobbra és nagyobbra fújja a buborékot.

Elsősorban ennek köszönhető, hogy az elemzők inkább medvepiacot látnak kialakulni újra, mivel a hype által felpumpált árak nem fedik le teljes mértékben a valóságot. 

A buborék igazán akkor fog kidurranni, amikor a grafikonon látható emelkedés véget ér. Az viszont az fogja jelenteni, hogy a részvényárak esnek, és meg nem állnak addig, még az 0,8-1,2-es arányra nem redukálódik vissza a növekedési- és értékalapú részvények aránya, ha viszont ez bekövetkezik, akkor a Nasdaq történetének legnagyobb eladási hulláma akár meg is ismétlődhet.