Rendkívüli Hírek:

2024 november 21

Megvan Putyin gyenge pontja!

A napokban élesítheti az Európai Unió az Oroszországgal szembeni szankciókat. Vajon mennyire erős ez a gazdasági fegyver, s ugyan hol lehet az oroszok gyenge pontja?

moszkva_kreml_123rfKorántsem lefutott a meccs

Bár az uniós export-import 10 százalék alatti orosz kitettsége eltörpül Oroszország 50 százalékos európai kitettségéhez, ne gondoljuk, hogy lefutott meccsről van szó – hangsúlyozta Sz. Bíró Zoltán Oroszország-szakértő. Annál is kevésbé, mert az ukrán kormányválság nyomán könnyen olyan közmondásos helyzet állhat elő, hogy az operáció úgymond, sikerül, csak a beteg nem éli túl a beavatkozást.

Azt is észre kell venni – folytatta, hogy az uniós kulcsállamok kötődése eltérő az orosz piachoz. Köztudottan a német gazdaság orosz kitettsége a legnagyobb, de azért a franciák is komolyan érintettek. Továbbá, erős szankciók bevezetése és a feszültség kiéleződése a magyar gazdaságot is fenyegetné. Mert hiába csökkent 40 százalékkal az elmúlt fél évtizedben az orosz gáz hazai felhasználása, még mindig döntően az ukrán tranzittól függ az energiabiztonságunk.

Komoly vagyonok úszhatnak el Putyin miatt

Az esetleges nemzetközi lépések pedig egyre inkább aggasztják az orosz gazdasági elitet, amely mind nagyobb kockázatot lát Vlagyimir Putyin politikájában. Bár sokan nem mernek a nyilvánosság előtt kiállni Putyin ellen, többen úgy látják, az ukrajnai konfliktus az egész orosz gazdaságot veszélyezteti.

Mégis azt lehet mondani, hogy Európa nyugodtan elszánhatja magát a szankciókra, mert Oroszország valutabevételeinek kétharmada a kőolaj és földgázeladásoktól függ, s egyelőre az európai piac Moszkva számára pótolhatatlan és kikerülhetetlen.

Energetikai gépgyártás a leggyengébb láncszem

Három nagy területen büntetheti Oroszországot az Európai Unió: energia ipar, pénzügyi szektor, fejlett technológiák – mondta. Talán Moszkva számára a legérzékenyebb veszteséget az energia szektor és a fejlett technológiák exportjának közös területe az energetikai gépgyártás szállításainak leállítása jelentené.

A nyersanyagexportőr Oroszország ugyanis óriási lemaradásban van az energetikai gépgyártás területén. Legszembetűnőbb a nyugati technológiáktól való függés a kőolaj kitermelésben. Különösen a tengeri és a sarkkörön túli kutatásokban. Jellemző, hogy az oroszoknak 22 év kellett ahhoz, hogy egy tengeri olajkitermelő platformot felépítsenek. Ha erre a területre irányulnának az uniós szankciók, akkor az középtávon visszavetné az orosz kőolajkutatásokat.