2024 december 23

Valami már pislákol a Mol piacán

Az emelkedő trendet azonban a 16 800 fölötti záróár erősítené meg igazán. Pénteken kirajzolódott egy fehér Bozu a Mol grafikonján. Ez a japán gyertya az erős vevői nyomásra utaló Marubozu valamivel gyengébb párja, s annyiban tér el tőle, hogy van kanóca. De mindkét japán gyertya a bikapiacot erősíti, illetve eséskor a közelgő fordulatra utal.

Valami valóban készülődik a Mol grafikonján – mondta Horváth Ákos, az Equilor elemzője. A pénteki gyertya mellett ugyanis az MACD és az RSI indikátor is vételi jelzést adott.

A népszerű RSI (Relative Strength Index) nem az árakat, hanem az árfolyamváltozásokat méri, azáltal, hogy egy adott időszak árfolyam-elemelkedéseinek nagyságát hasonlítja össze a csökkenések nagyságával. Előnye, hogy gyorsan jelez, de hátránya, hogy sokszor ad téves jelzést. Éppen ezért figyelmet érdemel, hogy ezúttal a lassabban reagáló, de jóval megbízhatóbb MACD (moving average convergence divergence) indikátor is vételi szignált adott.

A trendforduló megerősítéséhez az ereszkedő csatorna fölött kellene zárnia a kurzusnak – folytatta -, vagyis a záróárnak 16 800 fölé kell kerülnie. Bár, az emelkedésnek első körben a 20 napos mozgóátlag is gátat szabhat 16 935 forint környékén, azonban az elemző ennél optimistább. Az első célár 17 155 forintnál lehet. Ugyanakkor érdemes azt is figyelembe venni, hogy márciusban volt egy rés 17 150 és 17 300 között, s bár ez egyszer már betöltésre került, mégis elképzelhető, hogy csak 17 300 és 17 400 forint között ütközik komolyabb ellenállásba az emelkedés. Mindesetre a stop loss megbízást érdemes azért kitenni, valahol 16 500 forint alatt.

Fundamentálisan a földgázpiac segíthet, amennyiben sokat jött fel a gáz ára, s az elemzők által várt korrekció a Mol finomítói részlegének kedvezhet az olcsóbb alapanyagár révén.