Maradt még erő a részvénypiacokban
„Általánosságban az euróövezet első negyedévi 0,2%-os GDP-növekedése elmaradt a várakozásoktól. Ezért a teljes euróövezet 2014-es növekedésére vonatkozó éves előrejelzésünket 1,5%-ról 1,2%-ra módosítottuk. Még mindig látunk azonban esélyt arra, hogy a második félévben némileg felfelé mozdulhat el a gazdasági növekedés, és arra számítunk, hogy 2015-ben tetőzik majd, 2,0%-on. E pillanatban nem látunk deflációs kockázatot az euróövezetben. Az élelmiszer- és energiaárak csökkenése azonban 0,5%-os átlagos inflációhoz vezetett, amely elmarad a 0,8% maginflációtól. Bár az árak felfelé araszolnak, az átlagos infláció jelentősen elmarad az Európai Központi Bank (EKB) inflációs céljától. Idén az euróövezet inflációs rátája várhatóan 0,8% körül alakul, 2015-ben pedig 1,3%-ra emelkedhet, s bár mindkét érték egyértelműen elmarad az EKB 2% körül beállított céljától, viszont messze állnak a deflációtól is” – szögezi le rögtön a „Világpiaci stratégia” címmel tartott előadásának elején Peter Brezinschek, a Raiffeisen Bank International AG (RBI) Raiffeisen Elemzési csoportjának vezetője.
Sőt, tavasz óta az Egyesült Államokban jelentős mértékben megnőtt az árnyomás, és az erőteljesebb munkaerőpiac egyenes következményeként május óta a fogyasztói árak (negyedéves alapon) már a 2% szint fölé kapaszkodtak. Ezért a Raiffeisen Elemzési csoportjának elemzői az USA idei inflációs ütemére adott előrejelzésüket 1,5%-ról 1,9%-ra módosították.
Központi bankok: A Fed a fékre, az EKB a gázra lépett
Az Egyesült Államok központi bankja, a FED június 18-i értekezletén bejelentette, hogy további 10 milliárd USA dollárral, tehát júliustól 35 milliárd dollárra csökkenti a havi kötvényvásárlásokat. Továbbá őszig a kötvényvásárlások teljes leállítását tervezi. Az irányadó kamatlábak a tervek szerint 2015 derekáig továbbra sem változnak. „Még mindig erősen kételkedünk abban, hogy a FED képes és fog is ilyen hosszú ideig várni a kamatlábemeléssel. A monetáris hatóságok fő érve, a munkanélküliség magas aránya, egy ideje már érvényét vesztette, hiszen az Egyesült Államokban 2015 év közepéig mindössze 5,7%-ra csökkenő, gyakorlatilag teljes foglalkoztatottságra számítunk. A 2% feletti inflációval együtt ez már elegendő okot ad arra, hogy korábban emeljék az irányadó kamatokat” — elemzi Brezinschek az Egyesült Államok gazdasági mutatóinak aktuális alakulását.
A FED-del és azokkal a terveivel ellentétben, amelyek szerint felhagyna szélsőségesen laza monetáris politikájával, az EKB egész csomagnyi további intézkedést fogadott el. Ősszel tovább folytatódhat az eszközfedezetű értékpapírok vásárlásának programja. Az irányadó kamatok gyakorlatilag elérték mélypontjukat. Az irányadó kamatok emelésének újabb ciklusa 2015 év végére várható, mivel addigra a negatív reálkamatok már nem jelentenek majd megfelelő megoldást az erőre kapott gazdaság számára.
Nyomás alatt az euró
„Januártól júniusig az EUR/USD árfolyam az oldalazást előrevetítő, előzetes előrejelzéseinknek megfelelően a historikusan meglehetősen szűk, 1,35 körüli sávban 1,349 és 1,393 között ingadozott. 2014 év végére azonban 1,30-ra várjuk az EUR/USD árfolyamot, mivel az Egyesült Államok irányadó kamatainak tervezettnél korábbi emelése felgyorsíthatja és ezzel nyomás alá helyezheti az eurót” – tekinti át az árfolyamok alakulását Brezinschek.
Az árfolyamok alakulásának fő mozgatórugója továbbra is a német és az amerikai kétéves államkötvények hozamai közötti különbözet. Míg a kétéves amerikai államkötvények hozamai a jó gazdasági adatok következtében 0,5%-ra emelkedtek, az azonos futamidejű német államkötvények hozamai kismértékben visszaestek. Az euróövezet államkötvénypiacát határozottan befolyásolják a monetáris politikai intézkedések. A bankrendszer többletlikviditására kivetett büntetőkamat és a jegybanki készletek nagyvonalú rendelkezésre bocsátása különösen a rövid lejáratú államkötvényekben elhelyezett befektetést ösztönzi erőteljesen. A kétéves német államkötvényekre az EKB legutóbbi intézkedése nyomán lényegében nem irányult felfelé ható nyomás, ezzel szemben az Egyesült Államokban tovább folytatódott az emelkedő tendencia.
Még fennáll a vállalati nyereségek növekedésének lehetősége
Az MSCI World index 2009 márciusában kezdődött emelkedő tendenciája immár meglehetősen huzamos ideje tart, és tetemes áremelkedést hozott (teljes hozam alapján számolva 172%-os bővülést). Az (1969 óta mért) historikus átlaghoz képest az MSCI World indexe pillanatnyilag mindössze 5%-kal az átlag felett teljesít. A Raiffeisen Elemzési csoportjának elemzői szerint ez főként a fundamentális tényezőknek (így a vállalati nyereségek növekedésének és az osztalékjövedelemnek) tudható be, és csak negyedrészt az értékelések emelkedésének. Hosszú távon a jelenlegi értékeltségen (10 évnél hosszabb lejáraton, év/év alapon) az index 9% névleges átlagos megtérülést mutat. Ezért az elemzők véleménye szerint a ciklus még nem érkezett el a végéhez, még mindig rejlik benne potenciál a nyereségek növekedésére.
„A megtérülés rendkívül leegyszerűsített becslése szerint még 2%-os éves inflációval, továbbá az alacsonyabb általános gazdasági és nyereségnövekedési potenciál beépítésére 2 százalékpontos éves diszkontrátával számolva is úgy véljük, hosszú távon reálisan számíthatunk év/év alapon, adózás előtti 5% reálhozam-termelő képességgel” — indítja a részvénypiaci fejlemények összegzését Veronika Lammer, a Raiffeisen Elemzési csoportjának Quant Elemzési és Feltörekvő Piaci csoportjának vezetője.
„Mivel az alternatív kockázatmentes, rögzített kamatozású befektetési termékek teljesítményére vonatkozó kilátások az utóbbi időben tovább hanyatlottak, a globális részvények kockázat-hozam aránya továbbra is vonzónak tekinthető. Annál is inkább, mert belátható időn belül a világgazdasági tevékenység fellendülésére számítunk, ezért az MSCI World esetében konszenzusos alapon valószínűsíthető erre az évre kis híján 9%-os nyereségnövekedés” — folytatja Lammer asszony.
Ha a régiókat tekintjük, az MSCI USA elég kedvezőtlen színben tűnik fel, mivel értékelése mind saját historikus adataihoz, mind globális versenytársaihoz képest magasnak tűnik. Az értékelések esetleges visszaesése és a középtávon alacsonyabb nyereségnövekedési kilátások miatt az index hosszú távú hozamkilátásai a fentiekben vázoltaknál sokkal gyengébbek. Ilyen becslési alapon azonban nagyobb teljesítményt mutatnak a stratégiai befektetők számára az európai részvények, különösen azért, mert esetükben fennáll a lehetőség a nyereségek fellendülésére. Még ennél is érdekesebb viszonyokat találunk az olyan feltörekvő részvénypiacokon, mint Kína. A japán részvénypiac árazása is vonzó, és a nyugdíjalapokba áramló pénzekből előnyt kovácsolhat.
A feltörekvő részvénypiacok felzárkóznak
„A várakozásoknak megfelelően a feltörekvő piacok javulásnak indultak, jót tett nekik Kína első gazdasági stabilizációja, illetve az indiai és brazil gazdaság strukturális javulásába vetett remény. Ezért az elmúlt hetekben figyelemreméltó teljesítményt láttunk, amely várhatóan folytatódik” – teszi hozzá Lammer asszony.
Az elmúlt néhány hét folyamán a kínai részvénypiac a Kínai Népköztársaság gazdasági stabilizációjából profitált. A HSCE index 7,6% növekedést mutatott május eleje óta, értékelése még mindig vonzó a fejlett gazdaságokéhoz és a többi feltörekvő piachoz képest (árfolyamnyereség (PER): 7,6). Ugyanakkor az éves alapon 2014-re előre jelzett 4,6%-os nyereségnövekedés lényegesen elmarad az előző évek adataitól. Mindazonáltal a harmadik negyedévben további pozitív eredményre számítunk, bár fennáll a megnövekedett ingatlan- és pénzpiaci volatilitás veszélye is.
Mérsékelten felülsúlyozott részvények
„2014 harmadik negyedévére portfóliónk egyensúlyát továbbra is a részvények mérsékelt felülsúlyozásával biztosítjuk. A részvények súlya 53%, a kötvényszegmensé 42%, a maradék 5%-ot pedig alternatív, pl. ingatlanbefektetések alkotják” — tájékoztat Lammer asszony.
„A részvények szegmensében Európára és a feltörekvő piacokra koncentrálunk, de azért az Egyesült Államok részvénypiaca is jelentős súllyal szerepel. A kötvények szegmensében javaslatunk az, hogy több mint a felét biztonságos európai és amerikai államkötvényekbe, valamint vegyesen közép-kelet-európai államkötvényekbe, eurókötvényekbe és euróban denominált vállalati kötvényekbe érdemes helyezni” — fejezi be elemzését Lammer asszony.