2025 január 26

Két nemzet sikeres együttműködése

Tájékoztatásuk szerint a Szegedi Tudományegyetem, az Újvidéki Egyetem, a Magyar Innovációs Szövetség és az Újvidéki Üzleti Inkubátor szervezete közös fejlesztést valósított meg az innováció-menedzsment és a technológiai-transzfer területén.

A Magyarország-Szerbia határon átnyúló program COMPLEXIM projektje 2011. november 1-jén kezdődött, és 2013. április 30-án fejeződik be. A projekt teljes költsége 158 060 euró, amelynek 85 százalékát az Európai Unió adta, 8,51 százalék nemzeti finanszírozás, 6,49 százalék pedig önerő volt.

A COMPLEXIM projekt célja volt Csongrád és Bács-Kiskun megye, valamint a vajdasági kutatás-fejlesztés-innováció- orientált vállalkozások és kutató-fejlesztő intézmények között együttműködés erősítése, továbbá az innováció-menedzsmenttel kapcsolatos ismeretek, tapasztalatok megosztása.

A Nemzeti Innovációs Szövetség tájékoztatása szerint technológia-transzfer, illetve kutatás-fejlesztési tevékenység témában kiválasztottak 11 magyar és 14 szerb kis- és középvállalkozást, illetve 2-2 kutatás-fejlesztést végző szervezetet, amelyek számára testre szabott javaslatokat dolgoztak ki, adatbázisokat hoztak létre, és finanszírozói lehetőségeket fogalmaztak meg.

A Szegedi Tudományegyetem és az Újvidéki Egyetem által kifejlesztett tananyag alapján ingyenes tréningeket tartottak mindkét országban. A közleményben Dragon Kukolj, az Újvidéki Egyetem professzora, a COMPLEXIM projekt vezetője kifejtette: az együttműködés egyik legnagyobb érdeme, hogy több mint 200 innovációs létesítményt mértek fel, transzferekre vonatkozó programokat fogalmaztak meg, és új szakmai kapcsolatok jöttek létre a két ország vállalkozói között.

Mogyorósi Péter, a Magyar Innovációs Szövetség dél-alföldi régiójának igazgatója, a projekt magyar vezetője úgy vélekedik, hogy a projektben kialakított vállalkozásokra vonatkozó adatbázisok, a képzési anyagok és módszerek elősegítik a határ két oldalán lévő kis- és középvállalkozások együttműködését.